Baśniowy Tarnobrzeg, bajkowy „Hetman”

W poniedziałkowe popołudnie, 22 listopada, w Tarnobrzeskim Domu Kultury w ramach II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza odbyła się debata literacka połączona z rozstrzygnięciem konkursu na bajkę inspirowaną twórczością słynnego tarnobrzeżanina, Stanisława Jachowicza. Główna nagroda w kategorii szkół ponadpodstawowych powędrowała do rąk naszej trzecioklasistki, Julii Teter. Nagrodzony wiersz nosi tytuł „Chory kotek”.

Wśród docenionych przez jurorów laureatów konkursu znalazło się jeszcze pięcioro uczniów „Hetmana”. Nagrody otrzymali: Julia Justyna (1a) za bajkę „Rozdzieleni kochankowie”, Karol Walasek (1a) za utwór „O tym, jak kotek Psotek przekonał się o szkodliwości palenia na własnej sierści” oraz Maciej Walewski (3a) za prozatorską historyjkę „Lekko nie będzie”. Wyróżnienia otrzymali: Roksana Dziura (1b) za bajkę „Jacuś w dobie pandemii” oraz Mateusz Tarkowski (1a) za wiersz „O Pilotku”.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali oprócz dyplomów, książek również prześliczne maskotki – koty, nawiązujące do najsłynniejszej z bajek Stanisława Jachowicza (”Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku…”) i będące rozpoznawalnym symbolem cyklicznego wydarzenia kulturalnego w naszym mieście, czyli Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. W tym roku miała miejsce już druga odsłona tego wydarzenia, któremu przez tydzień towarzyszą w TDK i tarnobrzeskich bibliotekach wykłady, konkursy, zabawy, warsztaty plastyczne, debaty, przedstawienia teatralne…

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego połączone zostało z bardzo interesująca debatą na temat bajkopisarstwa. Gośćmi honorowymi spotkania były trzy lokalne twórczynie bajek. Podczas wydarzenia zaprezentowano również wiersze laureatów konkursu  w interpretacji młodych aktorów z teatru amatorskiego działającego przy TDK. Wśród interpretatorów znalazła się również nasza uczennica, Julia Kutyła z klasy 2a. (RD)

The gallery was not found!