Andrzejki – magiczny wieczór z wróżbami

Andrzejki w Polsce odnajdują swoją genezę w prostym ludowym wierzeniu – długie i coraz chłodniejsze wieczory na przełomie jesieni i zimy, a także bliskość z niedawno obchodzonym świętem zmarłych wiązała się ze zwiększoną obecnością zjaw.

Wierzono, że zbłąkane dusze potrafią przysłużyć się ludziom i z pomocą swoich nadprzyrodzonych mocy odkryć przed nami tajemnice przyszłości. Andrzejkowym rytuałom patronował św. Andrzej – opiekun panien, według podań mający zadbać o zapewnienie uczestniczkom wróżb odwzajemnionej miłości. XXI wiek przynosi nam zupełnie inne rozwiązania – zamiast modlić się o męża, w Hetmanie co roku organizujemy szkolną dyskotekę (gdzie swoją drogą również nie brakuje tradycyjnych wróżb). Niestety, czas pandemii pozwala nam najwyżej o tym pomarzyć – w tej sytuacji przychodzimy do Was z prostymi czarami, które na pewno możecie sami przeprowadzić w domu.

1. Lanie wosku
Roztopiony wosk wlewamy przez ucho dużego klucza na wodę. Klucz ma znaczenie magiczne, ponieważ otwiera i zamyka wszystkie tajemnice. Po zastygnięciu, cień na ścianie przybierze rozpoznawalny kształt. Wróżba powstała z wosku, zwiastowała przyszłe wydarzenia i przepowiadała, co przyniesie nowy rok.

2. Rzut butem na szczęście
Stojąc tyłem do drzwi rzucamy za siebie, but z lewej nogi przez lewe ramię. Jeśli upadnie czubkiem w stronę drzwi, to ślub w nowym roku gwarantowany, jeśli upadnie obcasem w stronę drzwi, to jeszcze nie pora o tym myśleć.

3. Wyścig butów po miłość
W dowolnym pomieszczeniu wyznaczmy sobie start oraz metę. Następnie każdy układa swoje buty, jeden za drugim w stronę mety i tak rozpoczyna się wyścig. Wygranemu nowy rok przyniesie miłość i szczęście.

4. Szpilki prawdę powiedzą
Do tej wróżby potrzebujemy około 20 szpilek. Szpilki wrzucamy do kubeczka, następnie wysypujemy na obrus, aż uda nam się z nich odczytać jakąś literę. Każda litera ma odpowiednie znaczenie, np.:
A – czeka Cię podróż lub przeprowadzka
E – odkryjesz w sobie pociąg do nauki
H – spotkasz miłość swojego życia
K – przed Tobą pasmo samych sukcesów
L – uważaj na złodziei / odwrócona litera ostrzega przed problemem
M – czeka Cię wymarzona propozycja zawodowa
N – szczęście nie opuści Cię do końca roku
T – możesz zawsze liczyć na swoich przyjaciół
W – uważaj z kim się zadajesz, możesz zostać oszukany
V – uważaj, ktoś będzie chciał wykorzystać
X – ślub już wkrótce

5. Obierka miarą twojego szczęścia
Ta zabawa ma dwie wersje, jednak wcześniej przygotujmy dla każdego uczestnika jabłko tej samej wielkości. Pierwsza opcja polega na tym, że każdy uczestnik obiera swoje jabłko, komu uda się otrzymać najdłuższą obierkę, tego związek będzie trwał najdłużej. Druga z opcji to, każdy uczestnik rzuca swoją obierką za siebie , a w kształcie w jakim ona się ułoży, należy dopatrywać się inicjału swojej przyszłej miłości.

6. Rzut monetą
Napełniamy dowolne naczynie wodą, umieszczonego w odpowiedniej odległości (nie może stać ono ani za blisko, ani za daleko), a każdy uczestnik zaopatruje się w jakąkolwiek monetę o dowolnym nominale. Następnie myślimy o swoim marzeniu, po czym rzucamy monetą do naczynia. Kto trafi do miski z wodą, tego marzenie się spełni.

Zachęcamy do wspólnej zabawy! I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.” Udanych andrzejek!

(Martyna Justyniarska i Oliwia Kotarba 2e)

*Źródło Najlepsze wróżby andrzejkowe dla dzieci i dorosłych! (panorama-morska.pl)