Alan Jajko z tytułem finalisty Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej!

W miniony piątek odbyła się pierwsza część zawodów centralnych XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W zawodach tych wziął udział nasz trzecioklasista Alan Jajko i wywalczył tytuł finalisty.

Brawo za osiągnięcie takiego wyniku na poziomie uniwersyteckim z zakresu wiedzy ekonomicznej, dziedziny, która nawet nie jest przedmiotem w szkole średniej!!!

Tegoroczna olimpiada przebiegała pod hasłem zmiennym Kapitał społeczny w procesie gospodarowania. Uczestnicy etapu centralnego tradycyjnie rozwiązywali test, dokonywali analizy zjawisk i tendencji obserwowanych w gospodarce oraz pisali pracę o charakterze ogólnym (przekrojowym) nawiązującym do hasła bieżącej Olimpiady.  Zadania te możemy, wraz z kluczem,  zobaczyć już na stronach oficjalnych olimpiady. Ich treść pozwoli  uświadomić sobie, ile pracy musiał włożyć Alan, aby zostać finalistą Olimpiady zgodnie z wymogami regulaminowymi. Tym bardziej, że jak powiedział w swych Wspomnieniach nestor austriackiej szkoły ekonomii, Ludwig von Mises: Ekonomia musi być jednak systemem jednolitym i kompletnym. Nie można wyrwać z niej kawałka, czy części ani studiować jej w sposób szczególny.

Warto jeszcze wspomnieć, iż Alan jest ubiegłorocznym finalistą Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Jego osoba pokazuje, że można doskonale połączyć takie dziedziny jak historia i ekonomia i to na wysokim poziomie, a ponadto osiągać w nich spektakularne sukcesy.

W ramach przygotowań do olimpiady uczeń korzystał nie tylko z lekcji podstaw przedsiębiorczości, ale także dodatkowych zajęć z ekonomii prowadzonych dla uczniów zainteresowanych tą tematyką w naszym liceum. Dzięki olimpiadom Alan ma już teraz otwartą drogę na najbardziej prestiżowe polskie uczelnie.

Gratulujemy i życzymy sukcesów olimpijskich w czwartej klasie. (GK)

Więcej na stronie OWE.