IX Szkolna Noc Filmowa

W piątek, 29 października, odbyła się w naszej szkole IX Szkolna Noc Filmowa. Wyboru filmów i ich krótkiej prezentacji przed pokazem dokonała Barbara Szewerniak. Pierwszy film „Cudowny chłopiec”, amerykańskiej produkcji z 2017 roku, opowiada historię 10-letniego Auggiego, chłopca ze zdeformowaną twarzą. Rodzice po kilku latach domowego nauczania, decydują się wysłać go do normalnej szkoły. Odnalezienie się w nowym środowisku wydaje się być dla chłopca nie lada wyzwaniem, jednak z czasem nawiązuje on koleżeńskie i przyjacielskie relacje. Ciekawym zabiegiem reżysera było opowiedzenie historii nie tylko z perspektywy Auggiego, ale i innych osób, które znajdują się w jego otoczeniu.

Drugą propozycją był francuski film „Nietykalni” (2011) oparty na autentycznej historii niepełnosprawnego milionera (Philippe) i jego pielęgniarza (Driss). Pozornie dzieli ich wszystko: status społeczny, wiek, zainteresowania, jednak szczerość, dowcip i bezpośredniość młodego człowieka zachęca Philippa do zatrudnienia go. Driss jest człowiekiem, który wyszedł właśnie z więzienia, ale mimo trudnej sytuacji próbuje sobie radzić i cieszy się z życia. Ich codzienne przebywanie ze sobą, wiele różnorakich doświadczeń i zabawnych sytuacji pozwala na lepsze poznanie i zbudowanie przyjacielskich relacji.

Patrząc na twarze widzów i wysłuchując opini po obejrzeniu filmów, można było odnieść wrażenie, że Noc Filmowa była udanym wydarzeniem. (BSz)

Zwiastun 1: „Cudowny chłopak”

Zwiastun 2: „Nietykalni”