Zbiór zadań matematycznych

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 2019 r. z wydawnictwa szkolnego ,,Omega”, dotarły do naszej szkoły ,,świeżutkie” zbiory zadań z podkarpackich konkursów matematycznych, wraz z pełnymi ich rozwiązaniami. Znajdują się w nich treści oraz rozwiązania (czasami na kilka sposobów) 185. zadań ze wszystkich 19. etapów finałowych PKM im. Franciszka Leji. Autorami wspomnianego zbioru zadań są uczniowie z naszego ,,Hetmana”: Miron Czech z klasy 2 ,,e”, Jakub Tomczyk z klasy 3 ,,b”, Filip Baran, Sebastian Spyrzewski, Janek Ziętek- wszyscy z klasy 3 ,,d”. Dodatkowo przy rozwiązywaniu zadań wspomagał ekipę, niżej podpisany, Paweł Dobrowolski.

Pomysł napisania zbiorku zrodził się w kwietniu, kiedy wszyscy wspomniani uczniowie dostali się do finału XIX PKM, a jak się później okazało, trzech z nich zdobyło tytuł laureata. Początkowo myśleliśmy, że będzie to taki nasz ,,szkolny zbiorek rozwiązań zadań”. Pomysł na tyle spodobał się nauczycielom matematyki z wielu szkół średnich, nie tylko z naszego województwa, że zachęcali nas do jak najszybszego wydania takiego tomiku i kibicowali, aby jeszcze w tym roku można go było zdobyć na rynku. Warto dodać, że nie ma w księgarniach wielu tego typu pozycji matematycznych skierowanych do uczniów tak szkół podstawowych, jak i średnich, którzy po prostu lubią matematykę. Dodając do tego fakt, że współautorami są uczniowie, można powiedzieć, że zbiór ten jest unikatowy w skali kraju. Pewnie dlatego ,,zwiastun” naszej książki tak przypadł do gustu Prezesowi najbardziej znanego w Polsce wydawnictwa szkolnego ,,Omega”, że bez wahania zdecydował się na wydanie naszego zbioru w swoim przedsiębiorstwie. Będzie więc można go pozyskać w księgarniach na terenie całej Polski, bądź poprzez zamówienia internetowe bezpośrednio w wydawnictwie. Oczywiście wszyscy, zainteresowani zbiorkiem uczniowie z ,,Hetmana”, będą mogli nabyć zbiorek w naszej szkole. Jeśli ktoś będzie miał życzenie, to nawet z autografami autorów, tak na pamiątkę. 🙂 Będzie nam tym milej, im więcej uczniów z różnych szkół w Polsce, otworzy nasz zbiorek i przeniesie się w jedyny w swoim rodzaju świat ,,logicznego myślenia, wnioskowania, tworzenia strategii…”, bo to jest kwintesencja matematyki. Zapraszamy do tego świata każdego z Was! Mamy nadzieję, że zbiór będzie dobrze przyjęty zarówno przez uczniów, jak i przez nauczycieli matematyki.

            Korzystając z okazji, chciałem osobiście złożyć podziękowania Mironowi, Kubie, Filipowi, Sebastianowi i Jankowi za wytrwałość w rozwiązywaniu zadań, czas poświęcony na redagowanie odpowiedzi, tym bardziej, że robili to głównie podczas ostatnich wakacji. Jestem Wam wdzięczny, Panowie, za to, że spodobał się Wam ten pomysł i od razu byliście na ,,TAK”. Kłaniam się nisko i serdecznie dziękuję Panu Grzegorzowi Serwanowi za dziesiątki godzin, jakie poświęcił na wykonywanie rysunków, składanie zbiorku, projekt graficzny i cenne uwagi tak matematyczne, jak i techniczne. Teraz widząc zbiorek w całej okazałości, mogę śmiało powiedzieć: dobra robota Panowie!

Paweł Dobrowolski