Wystrzałowa Noc Chemików, Biologów i Fizyków!
Wieczorem 22 listopada 2019 r., gdy światła latarni na dworze rozświetliły drogi i całe miasto ucichło, nasza szkoła zamieniła się w magiczną pracownię naukową. VIII Noc Chemików, Biologów i Fizyków rozpoczął Dyrektor Szkoły, Pan Paweł Dobrowolski, ciepło witając przybyłych gości. Na holu można było dostrzec dzieci, młodzież oraz dorosłych z Tarnobrzega i okolic.
Początkowy wykład z chemii poprowadziła Pani Magdalena Ciach, dzięki której dowiedzieliśmy się, czym są oraz gdzie leżą w układzie okresowym gazy szlachetne. Poznaliśmy także Williama Ramsaya – chemika, odkrywcę gazów szlachetnych i laureata Nagrody Nobla. Hel, neon, argon, krypton, ksenon, radon i oganesson to właśnie pierwiastki z grupy 18, których właściwości po dzisiejszej nocy są nam już dobrze znane.
„Sinice i zestresowana sałata”. Brzmi ciekawie, ale o co właściwie chodzi? Czym jest „zestresowana sałata”? Na te nurtujące słuchaczy pytania odpowiedział Pan Krzysztof Wolski, nauczyciel biologii. Podczas, gdy większość z nas myślała, że lasy w Amazonii są największymi producentami tlenu na Ziemi, profesor nie mógł się z tym zgodzić. Uświadomił nam, iż są nimi sinice produkujące ogromne ilości tlenu. Ciekawostki związane z tlenem przedstawiła nam Zuzanna Kurzępa i Michalina Gosztyła (obie z klasy 2c). Ważną informacją jest fakt, że brak tlenu prowadzi do wielu chorób. Natomiast „zestresowana sałata” to antyoksydanty, czyli m.in. witamina A, C, E, a dostarczając do swojego organizmu przeciwutleniacze, jesteśmy w stanie uchronić się przed niektórymi chorobami.
Nauczyciele, kończąc wykłady, przeszli do eksperymentów. Pierwszym z nich było skraplanie tlenu poprzez wlewanie do miedzianego stożka ciekłego azotu. Pojawiły się także inne doświadczenia, tj. żarówki chemiczne, magiczne dżiny spełniające dziecięce marzenia, lewitujące oraz białe bańki. Dzięki ciekłemu azotowi byliśmy w stanie tak zamrozić różę i owoce, że po uderzeniu rozbijały się w drobny mak.
Nie zabrakło również fizycznych doświadczeń prowadzonych przez Filipa Barana pod opieką Pana Marka Kierzkowskiego. Uczeń naszej szkoły przedstawił gościom, jak działa model silnika Stirlinga, czym są drgania oraz w jaki sposób przesyłany jest prąd elektryczny przez szkło. Ochotnicy mogli zmieniać dźwięk poprzez wydłużanie i skracanie rury, w której znajdował się głośnik oraz pobawić się wiązkami laserowymi przechodzącymi przez wodę.
Szczególne podziękowania za przygotowanie wspaniałej VIII Nocy Chemików, Biologów i Fizyków należą się p. Magdalenie Ciach, p. Krzysztofowi Wolskiemu, p. Markowi Kierzkowskiemu, Filipowi Baranowi i pomocnikom naszych prowadzących. A oto oni:
Katedra Chemii: Alicja Nowak, Jakub Tomczyk, Emil Cymer
Katedra Fizyki: Filip Baran, Łukasz Rybak, Grzegorz Gurdak, Paulina Gurdak
Katedra Bilogii: Michalina Gosztyła, Zuzanna Kurzępa
Mamy nadzieję, że ten piątkowy wieczór w murach naszego liceum nie był stracony, a wiedza i mnóstwo zabawy, jakie każdy wyniósł, przydadzą się w przyszłości. Niech moc będzie z wami! (Justyna Kosior)