XI Noc Chemików, Biologów i Fizyków

8 grudnia w naszej szkole odbyła się XI Noc Biologów, Chemików i Fizyków. Tradycyjnie, na samym początku głos zabrał Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski, który zwrócił uwagę na to, że pokazy są uzupełnieniem poznawanych na lekcjach doświadczeń i pozwalają na zobaczenie zjawisk znanych jedynie w teorii ze szkolnych podręczników. Wstęp okazał się również dobrym momentem na przypomnienie, że pokazy są jednym z wielu wydarzeń organizowanych przez szkołę, więc każdy uczeń powinien znaleźć coś dla siebie w różnorodnej ofercie.

Noc rozpoczęła się częścią chemiczną przeprowadzoną przez uczniów: Huberta Lasotę (3b), Roksanę Dziurę, Agnieszkę Kotulską, Annę Misior i Gabrielę Czerwińską (2b) pod czujnym okiem Pani Anny Kalinki. Głównym bohaterem tej części okazał się kobalt, na którego temat dowiedzieliśmy się wielu zaskakujących ciekawostek. Następnie Agnieszka i Roksana przedstawiły doświadczenie, w którym mogliśmy zaobserwować pojawiającą się i znikającą hetmańską literę „H”, za sprawą atramentu sympatycznego – chlorku kobaltu (II). Tę substancję wykorzystały również Ania i Gabrysia, wykonując doświadczenie ze zmianami koloru tego związku. Zrozumienie oglądanych procesów zawdzięczmy natomiast Hubertowi, który wyjaśniając każdy z nich, zapraszał również chętnych do rozwiązania chemicznych zagadek, za co otrzymywali słodką nagrodę.

Następnie nadszedł czas na część biologiczną, którą przygotował Pan Krzysztof Wolski. Oprócz zobaczenia dobrze znanego zjawiska – plazmolizy i deplazmolizy w komórkach cebuli oglądanych pod mikroskopem, publiczność mogła również poznać fakty na temat wpływu soli na organizm i uzyskać cenne rady dotyczące zdrowego odżywiania się.

Dla wielu wisienką na torcie okazała się część fizyczna przygotowana przez Ignacego Rzepeckiego, Jana Szwagierczaka i Tomasza Okonia (4g) pod opieką Pana Marka Kierzkowskiego i Pana Krzysztofa Wolskiego. Uczniowie mogli dzięki nim poznać prawa dotyczące rzutów, zderzeń i wymiany prędkości między ciałami, przesyłania energii na odległość czy odbijania się światła. Przy okazji dowiedzieli się również o praktycznym wykorzystaniu praw fizyki w codziennym życiu – działaniu kuchenek indukcyjnych i światłowodu oraz o przyszłych planach fizyków, jak większa robotyzacja czy tworzenie elektrycznych narządów.

Niesamowity wieczór był okazją do innego spojrzenia na naukę i sprawił, że wyszliśmy bogatsi o nową, potrzebną i ciekawą wiedzę. Z niecierpliwością czekamy i zapraszamy na II Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne, które odbędą się w czerwcu.

(ZN, NP, 3c)