Społecznicy w historii
Z inicjatywy Sejmiku Uczniowskiego pojawił się w hetmańskim kalendarzu dzień – Społecznicy w historii, poświęcony pamięci osób, które ryzykując swoje życie, niosły pomoc innym.
Pomysł ten zrodził się ze świadomości, iż w marcu br. przypadła 80. rocznica zamordowania w Markowej rodziny Ulmów w odwecie za ukrywanie trzech rodzin żydowskich. Od 2018 roku właśnie 24 marca, w dniu wspomnianej rocznicy, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Pomagających Żydom dla uczczenia pamięci polskich obywateli, którzy w czasie II wojny światowej, narażając swoje życie, udzielali pomocy Żydom, by ratować ich przed zagładą.
Opiekunka Sejmiku, p. Marzena Sarzyńska, przygotowała scenariusz oraz materiały pomocne w dyskusji nad wartościami takimi jak: odwaga, solidarność i szacunek dla innych ludzi. Hetmaniacy, podczas piątkowej lekcji wychowawczej – 5 kwietnia, mieli okazję poznać sylwetki osób, które wykazały się niezwykłą odwagą, poświęceniem i człowieczeństwem w obliczu nazistowskiego terroru. Nie tylko tych powszechnie znanych jak: Irena Sendlerowa, Jan Karski czy rodzina Ulmów, ale zwykłych, prostych ludzi mieszkających w różnych zakątkach Polski, nieuczczonych medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, których historie przybliża cykl filmów przygotowanych przez IPN pt. „Nie tylko Ulmowie”.
Jeśli nawet dużo informacji pojawia się ostatnio w mediach na ten temat (choćby u nas na Podkarpaciu z racji beatyfikacji rodziny Ulmów), a niektórzy młodzi ludzie mogą mieć wręcz przesyt poruszania tematyki żydowskiej, to jednak warto zachować pamięć o heroizmie i poświęceniu tak wielu osób, gdyż są one inspiracją dla nas wszystkich, by nie dopuścić do podobnych zbrodni i budować lepszy świat!