Sandomierz Myśliwskiego okiem Zamojskiego

25 marca br. w sandomierskiej Galerii Sztuki „Widnokrąg” odbył się wernisaż wystawy „Podwale z ptakami”, której autorem jest Przemek Zamojski, malarz, grafik, karykaturzysta, a nawet poeta, w Hetmanie zaś dobrze znany jako pan od historii sztuki, plastyki, wiedzy o kulturze, poza tym dobry kolega, który wielu imponuje talentem i rozległą wiedzą.

Wystawa odbyła się w 90. rocznicę urodzin Wiesława Myśliwskiego, syna sandomierskiej ziemi, którego twórczość  była inspiracją dla wspomnianego cyklu. Sandomierz bowiem jest tym, co połączyło pisarza i malarza. „Widnokrąg”, „Ucho igielne” to utwory, w których odkrywamy sandomierskie zakamarki, miejsca młodości pisarza, ale też i miejsca, z których wyrósł Przemek Zamojski. Jak sam wspomniał podczas wernisażu – zaprezentowane grafiki stanowią próbę interpretacji wielokrotnie odczytywanej prozy Myśliwskiego, a jednocześnie przywołują postaci i miejsca z własnej pamięci, gdzie czasem realia łączą się z marzeniami, snami, pozostawiając też swoiste niedopowiedzenia, miejsca do interpretacji dla patrzącego. Oglądając poszczególne obrazy, w każdym dostrzeżemy jakiś element charakterystyczny dla sandomierskiej architektury, postać Mistrza oraz osoby z „widnokręgu” Przemka. Widać, że zostały namalowane sercem, mają swoją duszę i pokazują, jak ważna dla przyszłości jest przeszłość. A ponadto mogą wzmacniać w różnych momentach życia – „(…) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam” (Widnokrąg).

Wernisaż był też doskonałą okazją do rozmowy o sztuce i jej twórcach prowadzonej przez Przemka Zamojskiego i zaprzyjaźnione osoby – właścicielkę „Widnokręgu” Annę Bokwę,  Jerzego Krzemińskiego, kierownika Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i Danutę Paszkowską, polonistkę, pasjonatkę twórczości Myśliwskiego, jak też grono rodziny i przyjaciół.

Zachęcamy wszystkich, którzy znajdą się w Sandomierzu, by idąc przez Bramę Opatowską w kierunku Rynku, skręcili na prawo do „Widnokręgu” i obejrzeli wystawę , która będzie otwarta do końca czerwca 2022 roku.