Mamy na to czas, posprzątajmy razem las.

I Ty możesz coś zrobić dla swojej planety! Bądź solidarny, pomóż posprzątać świat!

Biorąc przykład z dwóch tarnobrzeskich studentek, Julii Stasiak i Sary Stępień, które zainicjowały akcję „Mamy na to czas, posprzątajmy razem las” , społeczność Hetmana  15 września br. ruszyła na ekologiczny „podbój” Zwierzyńca i Parku Dzikowskiego.

Inicjatorki tych działań, mając dość różnego rodzaju śmieci pozostawionych w wielu miejscach, same zaczęły od sprzątania w maju br. lasu na Kamionce. Same też sprzątały tereny bulwarowe nad Wisłokiem w Rzeszowie, dały przykład również młodym ludziom w Krakowie. Hetmańskiej młodzieży nie trzeba było specjalnie zachęcać do tego typu działań. Nie tylko patrzymy dalEKOwzrocznie, ale też jesteśmy solidarni, dbając o środowisko, w którym żyjemy. Uczniowie klas drugich na lekcjach wf, a klas trzecich na WDŻ, aktywnie i pracowicie spędzili wtorkowe popołudnie, zbierając i segregując śmiecie beztrosko pozostawione przez innych.

Akcja ta doskonale wpisuje się w program „Sprzątanie świata – Polska”, który należy do międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World, zapoczątkowanego w 1989 roku w Australii, a zaszczepionego w  Polsce pierwszą akcją w 1994 r. Takie wspólne lekcje poszanowania środowiska, w której udział biorą setki tysięcy wolontariuszy w różnym wieku, odbywają się w 3 weekend września.

Wszystkim uczestnikom tego typu akcji zależy na promowaniu działań ekologicznych dla życia w bezpiecznych warunkach, zapobieganiu śmieceniu. Szczególnie my staramy się dawać dobry przykład, choćby poprzez edukację w zakresie segregowania odpadów. Każdy potwierdzi, że ekologiczne kosze stoją w Hetmanie w kilku miejscach i dobrze się spisują. Najważniejsze by podjęty wysiłek (nie jednorazowy!) zmniejszył nasz negatywny wpływ na środowisko. A że przy tego rodzaju akcjach można nie tylko pooddychać świeżym powietrzem, ale też świetnie się integrować, a nawet bawić, pokazują chwile utrwalone na uśmiechniętych twarzach.

Więcej na Facebook