Lekcja o patronie szkoły w Zamku Dzikowskim

Tradycją naszego liceum jest rozpoczynanie szkolnych zajęć dla nowoprzyjętych uczniów od przybliżenia sylwetki patrona szkoły. Podczas wczorajszej inauguracji roku szkolnego hetmańska społeczność odśpiewała hymn szkoły, który nawiązuje do słów Hetman Jana Tarnowskiego „Tendite in astra viri” (dążcie do gwiazd, mężowie). Dzisiaj, 2 września, młodzież klas pierwszych wraz wychowawcami udała się do Zamku Dzikowskiego – siedziby rodu Tarnowskich – na wykład o życiu i działalności wybitnego Polaka.

Zajęcia – ilustrowane prezentacją multimedialną – poprowadził przewodnik muzeum. Patron szkoły był jednym z najznakomitszych znawców sztuki wojennej, wyróżniał się wśród strategów i polityków Rzeczpospolitej w XVI wieku. Był także uczonym, mecenasem sztuki, podróżnikiem – słowem – człowiekiem renesansu, którego imię z dumą nosi nasza Szkoła.

Postać Wielkiego Hetmana Koronnego społeczność szkolna poznaje również podczas corocznego Dnia Patrona – święta szkoły obchodzonego w maju, który w bieżącym roku wyjątkowo się nie odbył.

Niezwykła, bardzo ciekawa lekcja, w nietypowej sali wykładowej Muzeum Miasta Tarnobrzega, jest pierwszym krokiem na drodze do gwiazd w ogromie edukacyjnej wiedzy.