Kilka uwag Wojciecha Bonowicza o filozofii ks. Józefa Tischnera
Po raz kolejny w progi Hetmana zawitał Wojciech Bonowicz, poeta, publicysta i dziennikarz. Tym razem, spotykając się z naszą młodzieżą, przybliżył życie i filozofię ks. prof. Józefa Tischnera. Wspominał o wielu różnych doświadczeniach tego wybitnego kapłana i myśliciela – trudnym wojennym dzieciństwie, czasach spędzonych w krakowskim seminarium, późniejszych studiach filozoficznych pod kierunkiem Romana Ingardena czy filozofii prezentowanej przez Tischnera po góralsku. Do dalszych rozważań nasz gość wybrał kilka Tischnerowskich myśli skupionych wokół tego, co jest przedmiotem filozofii, czym jest samo myślenie i czym zajmują się wielcy myśliciele. Pokazał, że filozofia nie jest niczym innym, jak tylko kontynuacją rzeczywistości, szukaniem odpowiedzi na pytania, jakie stawia sobie każdy człowiek – kim jest i dokąd zmierza. Jak przypomniał Wojciech Bonowicz słowami krakowskiego filozofa – „zrozumieć wielkiego myśliciela znaczy zawsze zrozumieć w jakimś stopniu samego siebie. Wielki myśliciel chodzi drogami, którymi my również idziemy. Może nie idziemy całkiem dokładnie i konsekwentnie, ale przecież mimo wszystko jego droga to także nasza droga. Pytania, które myśliciel stawia, są naszymi pytaniami i naszymi są również odpowiedzi, które myśliciel proponuje. Jest tylko pewna różnica: myśliciel jest bardziej konsekwentny i tam, gdzie my zatrzymujemy się w połowie drogi, on wiedzie swą myśl do końca”. Prelegent podkreślił też, iż „filozofia jest myśleniem, które dąży do osiągnięcia prawdy…” i „najlepiej słuchać głosów dobiegających ze świata”. Warto więc zająć się nie tylko samym myśleniem, lecz również obserwacją rzeczywistości, a ponadto w dojściu do prawdy pytać i szukać podpowiedzi u filozofów.
W podziękowaniu za spotkanie Alek Harnik (4a), przedstawiciel zebranych humanistów, wręczył Panu Bonowiczowi jego portret przygotowany przez Jagodę Babińską (2c), czym wywołał zaskoczenie, ale też i wzruszenie hetmańskiego gościa.
Warto dodać jeszcze, iż trwający właśnie rok 2025, uchwałą Senatu RP XI kadencji, ustanowiony został „Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera” w uznaniu „wybitnych osiągnięć jednego z najważniejszych polskich filozofów, duchownych i intelektualistów” z racji 25. rocznicy jego śmierci. Więcej na stronie tischner.pl.