Jesienne spotkania z muzyką
Wieczór 29 września minął miło i przyjemnie tym, którzy skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w Jesiennym Koncercie, zorganizowanym w cyklu Szkolne Spotkania z Muzyką.
Motto tego wydarzenia stanowiły słowa „W życiu ważne są tylko chwile. Nie czekaj na nie. Twórz je!”. Dwadzieścia wykonanych utworów potwierdziło, jak ważne są w życiu chwile, kiedy mamy nadzieję, cieszymy się miłością, przyjaźnią, spełnionymi marzeniami, ale też i wtedy, gdy w trudnych momentach życiowych otrzymujemy wsparcie, możemy sobie wzajemnie pomóc, wystarczy tylko „razem żyć, ładniej żyć, przestańmy kryć sympatii nić”.
Koncert rozpoczął się instrumentalnym utworem „Miejcie nadzieję”, wykonanym przez klarnecistkę Patrycję Glicę (2b), przy akompaniamencie p. Tomasza Ciacha, grającego na gitarze, i pianistki p. Joanny Szpyt. Emilka Piątkowska (2b), wadziła się z Bogiem w ciekawej aranżacji utworu z repertuaru grupy Bajm „Co mi Panie dasz?”, a absolwentka Natalka Ciecierska śpiewała o „Cieniu nadziei”, który pozwala przeżyć kolejny dzień, nawet wtedy, gdyż rzeczywistość bywa smutna i okrutna. Do zachowania optymizmu zachęcała Justyna Kosior (3c), odwołując się do słów Walta Disneya „jeśli możesz coś wymarzyć, możesz też to zrobić”. Poparła ją w tym Karolina Kosior (2e), prezentująca „Rzekę marzeń”, a w niej zachętę „wyciągnij dłonie i chwyć marzenie. Ono rozproszy złej nocy cienie„. O „Małych tęsknotach” śpiewała nam z kolei Wiktoria Ziarko (2b), a p. Katarzyna Łazowska znakomicie wykonała piosenkę zespołu Varius Manx „Pocałuj noc”. Każdy mógł odnieść wyśpiewane przez nią słowa do siebie – „Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce. Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej. Nie bój się bać, gdy chcesz, to płacz. Idź szukać wiatru w polu, pocałuj noc, najwyższą z gwiazd. Zapomnij się i… tańcz”.
O spełnianiu marzeń, realizacji pasji i zainteresowań z zapałem mówiła Michalina Gosztyła (3c), a jej słowa bardzo wziął sobie do serca występujący po raz pierwszy na hetmańskiej scenie Patryk Socha (1b), którego gra na gitarze i wokal zostały bardzo pozytywnie odebrane przez publiczność. Niespodzianką był występ nauczycielskiej ekipy, w skład której weszli: p. Urszula Żak, p. Kamila Wolska, p. Katarzyna Łazowska, p. Janna Szpyt, p. Tomasz Ciach i ks. Maciej Charabin (proponujemy roboczą nazwę dla grupy „Ale Babki i 2 Rozbójników”!) z utworem Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”, a samego maestra próbował doścignąć grający na saksofonie Maciej Wolak (1d). Słowa kolejnych utworów ukazywały zawiedzione uczucia – Justyna Kosior pięknie wyrecytowała „Miłość” Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej. Magda Krzyżek (3d) przekonana była iż, nie można żyć „Byle jak”, nawet gdy miną najgorętsze uczucia, a Maja Drohobycka (2g) tęskniła nawet za „Domkiem z kart”. Dawid Teper (3a) zaś przekonywał słuchaczy piosenką „100 tysięcy jednakowych miast”, że „jest taki sam od lat„.
W dalszej części spotkania podziwialiśmy układ taneczny Julii Śnieżyńskiej (2a) oraz Kasię Mazurkiewicz (2a) i Kacpra Janczego (1b), tańczących do utworu „Niech żyje bal” śpiewanego przez p. Joannę Szpyt. Kubie Drysiowi (2a), wiernemu miłośnikowi włoskich piosenek, nie przeszkadzała nawet melodia w żywiołowym wołaniu „Lasciate mi cantare” (pozwólcie mi śpiewać). Emilka Roman (2e) i Piotrek Stasiak (2e) pytali „więc kto powie mi, jak radzić sobie mam. Taki wielki świat nade mną mam, ileś tam lat, lecz to niewiele da, doświadczenia brak„, a Wiktoria Ziarko zmierzyła się ze „Skończonością” Bolesława Leśmiana. Michalina Gosztyła przekonała nas ponadto, że ważny jest uśmiech i bycie sobą, p. Kamila Wolska prezentująca „Pogodę ducha” zapewniała, że zawsze potrafi zachować uśmiech, co widać było na jej twarzy podczas całego koncertu. Natalka Ciecierska natomiast nostalgicznie zaśpiewała nam „Na paluszkach”, a my jej wykonanie będziemy długo pamiętać.
Podsumowaniem spotkania było podziękowanie skierowane przez p. Joannę Szpyt do wszystkich wykonawców, a także do p. Jarosława Piątkowskiego (zajmującego się dźwiękiem) oraz do nowych gospodarzy „budki”, Miłosza i Maćka z 1d, jak również do przygotowujących salę uczniów klasy 1b z p. wychowawczynią Sylwią Wychowaniak. Szczególne słowa podziękowania dla głównej organizatorki Jesiennego Koncertu, p. Joanny Szpyt, utalentowanej pianistki-matematyczki, skierował z kolei p. Dyrektor Paweł Dobrowolski. Wszyscy wykonawcy wspólnie zaśpiewali refren do piosenki „Nauczmy się żyć obok siebie”, znakomicie wykonanej przez Emilkę Piątkowską. Poruszona publiczność domagała się bisów, którym sprostał Patryk Socha i nauczycielski zespół, wciągający widzów do śpiewu i zapewniający, że „dzień warty dnia! A to życie zachodu jest warte!”