Jak to ze szkolną Wigilią było?

Ostatni grudniowy dzień szkolny spędziliśmy nie zagłębiając się w naukową wiedzę, ale ucząc się siebie nawzajem.

Aby tradycji stało się zadość, jak na Dzień Szkolnej Wigilii przystało, rozpoczęliśmy nasze wspólne świętowanie Mszą Św. odprawioną przez ks. Macieja Charabina w intencji tych, którzy nie zasiądą już przy hetmańskim stole – p. Krystyna Szwarc, p. Józef Salik, p. Piotr Madej, p. Andrzej Żarów i Filip Walicki, ale zawsze będą z nami. O oprawę muzyczną zadbała szkolna schola poprowadzona przez p. Katarzynę Łazowską.

Przenieśliśmy się następnie na szkolny hol, często pełniący rolę auli koncertowej, by lepiej poczuć świąteczną atmosferę. A przekonała nas o tym rozpoczynająca uroczystość Maja Czajka, pięknie śpiewając „Coraz bliżej Święta”. Prowadzący tę okolicznościową imprezę – Aniela Roman i Nikodem SzalaJagiełło powitali zebranych, oddając następnie głos p. Dyrektorowi Pawłowi Dobrowolskiemu, który życzył wszystkim, by święta były takie, jakich każdy pragnie, bez napuszonych słów, a w towarzystwie dobrych ludzi. Życzenia złożył też Sejmik Uczniowski w osobie przewodniczącego Kacpra Janczego, który zaprosił na scenę cały skład starego i nowego Samorządu, podkreślając w ten sposób, że tylko wspólne działanie ma sens.

Prowadzący przybliżyli nam historię Świąt Bożego Narodzenia, które, jako odrębne święto upamiętniające narodziny Chrystusa, pojawiło się w rzymskim kalendarzu dopiero w IV wieku. Niewątpliwie jednak motyw Bożego Narodzenia okazał się jednym z popularniejszych tematów w wielu dziedzinach, począwszy od teologii, filozofii, literatury, na sztuce skończywszy. Dlatego też prezenterzy zaprosili do obejrzenia galerii wybranych dzieł najwybitniejszych i najciekawszych artystów, przygotowanej przez uczniów klasy 1a i 1c. Pokaz rozpoczął się od reprodukcji greckiej ikony, anonimowego autorstwa, i zakończył się podobnym motywem znajdującym odzwierciedlenie we współczesnym malarstwie. Obrazy prezentowali – Michał Grdeń (Grecka ikona), Magdalena Pietrzyk (Giotto di Bandone – Narodziny Jezusa), Karolina Piekarz (Robert Campin – Narodzenie Chrystusa), Nikola Kwiecień (Sandro Botticelli – Mistyczne narodziny), Magdalena Stępak (Federico Barocci – Narodzenie), Magdalena Mroczka (El Greco – Pokłon pasterzy), Mikołaj Pasek (Edward Burne-Jons – Gwiazda Betlejemska), Adam Dyńka (Paul Gauguin – Te Tamari No Atua), Anna Makieła (Emil Nolde – Święta noc), Weronika Choromińska (Zofia Stryjeńska – Boże Narodzenie), Julia Dziwosz (Kiko Argüello – Boże Narodzenie). Pokaz przeplatany był występami zdolnych muzycznie osób, wśród których zaprezentowali się:  Magdalena Mroczka z utworem „Jesteś”, Maja Zioło z piosenką „Mario, czy już wiesz?”, duet Aniela Roman i Weronika Czechura prezentujący „Na całej połaci śnieg” oraz duet instrumentalny (skrzypce i gitara elektryczna) Roksana Dziura i Iga Kwarciany z kolędą „Lulajże Jezuniu”.

Kolejnym, ekscytującym wręcz momentem była inscenizacja „Jasełek bożonarodzeniowych”, w której uczniowie przedstawili nam symboliczne zmagania dobra ze złem, a tu konkretnie „walkę o kołyskę” między grupą Aniołów, pod przewodnictwem Archanioła Juliana Stępnia, a grupą diabelską z rewelacyjnym Brunonem Jaworskim, wcielającym się w postać Lucyfera. Towarzyszyli im po niebiańskiej stronie: Anioł narrator – Aleksandra Żurek, Anioł 1 – Martyna Kaczmarek, Anioł 2 – Magdalena Stępak, Aniół 3 (straż) – Magdalena Pietrzyk, Anioł 4 – Krzysztof Gajewski, Anioł 5 (straż) – Maja Czajka, Anioł 6 – Wojciech Szwagierczak, Anioł 7 – Nina Jaworska, Anioł 8 – Weronika Czechura, Anioł T – Tatiana Sadecka. W piekielnym kręgu znaleźli się natomiast: Diabeł 1 – Anna Sałata, Diabeł 2 – Nikola Kwiecień, Diabeł 3 – Aleksandra Warzocha, Diabeł 4 – Julia Dziwosz, Diabeł 5 – Amelia Skulska, Diabeł 6 – Aleksandra Wańczyk, Diabeł 7 – Karolina Saramak. O muzykę zadbał – Adam Dyńka, o światła zaś Malwina Bieniek i Patrycja Radzim.

Niespodzianką dla wielu była słodka piernikowa przekąska przygotowana przez utalentowane kulinarnie dziewczęta z 1a i 1c, a przede wszystkim pojawiający się w tle świąteczny teledysk utworu „Feliz Navidad by Hetman, zaśpiewanego przez: Blankę Bobulę, Maję Czajkę, Weronikę  Czechurę, Weronikę Furdynę, Weronikę GraczykKlaudię Huk, Julię Kutyłę, Igę Kwarciany, Anielę Roman, Emila Trelę, Julię Tworek, Kamilę Wolską. Pomysłodawczynią i scenarzystką tego przedsięwzięcia była p. Kamila Wolska, o nagranie zadbał, użyczając swego studio p. Jarosław Piątkowski, obraz video nagrali i złożyli p. Adam Kunysz i p. Grzegorz Serwan.

Na zakończenie części oficjalnej p. Dyrektor złożył podziękowanie wszystkim zaangażowanym  w przygotowanie uroczystości, nie tylko z klas 1a i 1c, oraz intonując kolędę „Wśród nocnej ciszy”, zachęcił do wspólnego kolędowania.