Jak radzić sobie z depresją?

W minionym miesiącu odbył się cykl spotkań z p. Agatą Kwarciany, psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą, poświęcony problemom związanym z depresją.

Każda klasa miała okazję zapoznać się z informacjami przedstawionym przez Panią terapeutkę nt. przyczyn i przebiegu depresji. Prowadząca poświęciła wiele uwagi na omówienie czynników biologicznych (m.in. skłonności dziedziczne, dysfunkcje układu noradrenergicznego i serotonicznego, występowanie różnych chorób somatycznych, stosowanie pewnych leków), czynników psychologicznych, a wśród nich przede wszystkim: brak odporności na stres, traumatyczne sytuacje i niezdrowe relacje z innymi. Podkreśliła też ważną rolę przyczyn społecznych – brak wsparcia w rodzinie i środowisku, samotność, trudne sytuacje w szkole i pracy. Zwróciła uwagę na charakterystyczne objawy tej podstępnej choroby, często lekceważone lub maskowane, a wreszcie na poważne konsekwencje nieleczenia – szczególnie u młodych osób zaburzenia w procesie uczenia się i utrudnienia w nabywaniu ważnych umiejętności adaptacyjnych potrzebnych do radzenia sobie z różnymi życiowymi wyzwaniami.
Pani Kwarciany, jako czynny terapeuta, podpowiadała, jak sobie radzić w sytuacji choroby i gdzie szukać pomocy. Odpowiadała na stawiane pytania. Podkreślała, iż nie jest niczym wstydliwym przyznanie się do nieradzenia sobie z różnymi sytuacjami. Motywowała do przełamywania poczucia bezsilności, znalezienia MOCy (motywacja – ocena poznawcza – celowe działanie) w sobie oraz budowania prawidłowych relacji, gdzie „ja jestem Ok i ty jesteś OK”. Zachęcała także do okazywania pomocy osobom, u których widzimy objawy depresji, nie poprzez słowa „weź się w garść”, czy „inni mają gorzej”, ale poprzez autentyczną empatię, okazanie ciepła i życzliwości.
Kontakt z p. psycholog można nawiązać za pośrednictwem szkoły.