Inauguracja nowego roku szkolnego
Nietypowo rozpoczął się nowy rok szkolny w Hetmanie, bowiem po powitaniu zebranych przez prowadzących – Roksanę Dziurę i Aleksandra Harnika (przedstawicieli Sejmiku Uczniowskiego) – na scenie pojawili się: pan Tadeusz Żak, prezes Tarnobrzeskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, organu prowadzącego Szkołę, oraz pani Renata Dąbrowska, wiceprezes. Poinformowali oni zebranych o rezygnacji pana Pawła Dobrowolskiego z funkcji dyrektora placówki i powołaniu na jego miejsce pani Marty Wciseł, dotychczasowej wicedyrektor. Dziękując za dotychczasowe dziesięcioletnie sterowanie Szkołą, pan Żak podkreślił wspaniałe kierownictwo dyrektora Pawła Dobrowolskiego, zwracając uwagę na to, iż okazał się on doskonałym menagerem, któremu szkoła zawdzięcza wiele sukcesów. Doceniając też jego wybitne predyspozycje jako nauczyciela matematyki, życzył mu satysfakcji w dalszej pracy pedagogicznej. Nowej zaś pani dyrektor życzył powodzenia w kierowaniu szkołą i wsparcia od wielu osób. Wywołany jakby do odpowiedzi pan Paweł Dobrowolski, określił swoje emocje, w których znalazły się duma, satysfakcja i spełnienie, a dominantę stanowi wdzięczność. Hetman zawsze był w jego głowie i sercu, stał się wręcz częścią rodziny. Swojej następczyni życzył bezpiecznego żeglowania z Hetmanem po złotych wodach edukacji.
Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, w składzie którego znaleźli się: Wiktoria Kicińska (2b), Michalina Tworek (2c) i Igor Bakalarz (2a), wspólnie odśpiewano hymn Szkoły. Śpiew poprowadziły Klaudia Huk (4b) i Magdalena Mroczka (3c). Następnie pani dyrektor Marta Wciseł podzieliła się swymi refleksjami związanymi z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czując zaszczyt, a jednocześnie odpowiedzialność za powierzone jej zadanie. Zmiana to zawsze coś nowego, jednocześnie zaś może stanowić dobre połączenie tradycji z nowoczesnością. Jak w szkolnym hymnie: „Przed siebie wzrok wytężaj; Wciąż dalej patrz, niż widzisz; Zło dobrem przezwyciężaj, Nigdy się nie powstydzisz”.
Następnym punktem programu było przywitanie przez wychowawców: pana Łukasza Zasuwę (1a), panią Joannę Szpyt (1b) oraz panią Sylwię Wychowaniak (1c), uczniów klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie, iż będą wywiązywać się z obowiązków szkolnych.
Z kolei Natalia Gazda (2b) pięknie i nostalgicznie zaprezentowała się w piosence Halo Beyoncé, przygotowując nas do duchowej uczty, jaką był dyptyk tematyczny przygotowany przez dr Renatę Dąbrowską i mgr Przemysława Zamojskiego. Obydwoje przybliżyli nam postać Zbigniewa Herberta, którego setna rocznica urodzin wypadła w bieżącym roku. Pani Dąbrowska zwróciła uwagę na szczególną relację między poetą a jego Mistrzem filozofii – Henrykiem Elzenbergiem. Obydwaj wiele uwagi poświęcili w swej twórczości wartościom etycznym, zachęcali m.in. do kształtowania w sobie umiejętności dawania, przyjmowania i oddawania (co pięknie współgrało prelegentce z obrazem Botticellego Wenus i trzy Gracje ofiarujące dary młodej dziewczynie). Pan Zamojski z kolei skupił się na szkicach i rysunkach, którymi Herbert, peregrynując po świecie, utrwalał kulturowe dziedzictwo Europy, a jednocześnie w pewien sposób je reinterpretował. Fascynacja antykiem, życiowe rozterki, poszukiwanie piękna i dobra w otaczającej rzeczywistości to też ciągle aktualne wskazówki dla współczesnego człowieka. Wykorzystał je nasz pan od plastyki do przygotowania projektu Labirynt.H in memoriam poety.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Wciseł podziękowała wszystkim zaangażowanym – prelegentom, prowadzącym, występującym i czuwającej nad całością pani Joannie Szpyt. Ponadto życzyła wielu sukcesów, satysfakcji i radości w rozpoczętym roku szkolnym, odkrywania talentów i pasji, zapraszając jednocześnie na spotkania z wychowawcami w kolejnym dniu września.