I Letnie Pokazy Chemiczne, czyli jak rozbudzić naukową pasję
Kto nie uczestniczył w corocznych hetmańskich Nocach Biologów, Chemików i Fizyków, ten tak naprawdę nie tylko nie poczuł atmosfery naszej szkoły, ale też nie dał sobie okazji do rozbudzenia naukowej, eksperymentalnej pasji.
Z powodu pandemii tegoroczny festiwal naukowy nie odbył się w zaplanowanym terminie, więc pojawił się pomysł stworzenia dodatkowej imprezy – plenerowych Letnich Pokazów Chemicznych. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce na dziedzińcu szkoły 8 czerwca. Trwało dwie godziny, ale czas wszystkim minął błyskawicznie, ponieważ organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji. Publiczność – jak zwykle – nie zawiodła i aktywnie uczestniczyła w warsztatach, między innymi zapisując równania chemiczne i rozwiązując inne zagadki.
Niezwykłą lekcję na świeżym powietrzu przygotowali nauczyciele: Magdalena Ciach (chemia), Krzysztof Wolski (biologia), Marek Kierzkowski i Magdalena Wójcik (fizyka). Motywem przewodnim pokazów chemicznych były reakcje utleniania i redukcji. Wśród wykonywanych doświadczeń można było zobaczyć: „zielonego smoka”, spalanie nitrocelulozy, bezpośrednie syntezy różnych pierwiastków (bromu i glinu, cynku i siarki), fioletowe dymy jodu, chemiczne pranie fartucha z soku wiśniowego, „żarłoczne” substancje (aceton i chlorek miedzi (II)), bańki suchego lodu, skraplanie tlenu ciekłym azotem, mrożenie ciekłym azotem. Było kolorowo, wybuchowo, fascynująco! Dodatkową atrakcją stało się bicie rekordu Tarnobrzega na największą „pastę dla słonia”. Udało się wyprodukować naprawdę ogromne jej ilości!
W części pokazów fizycznych publiczności zaprezentowali się utalentowani młodzi naukowcy z klasy pierwszej, Jan Sroczyński i Maciej Krakowiak. Przedstawili projekt, który zwyciężył w Szkolnym Konkursie Fizycznym – „Rurę Rubensa”.
Mamy nadzieję, że I Letnie Pokazy Chemiczne na trwałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń „Hetmana”, ale też Tarnobrzega i okolic naszego miasta.
Organizatorzy składają podziękowania klasie I d za pomoc przy nagłośnieniu i przygotowaniu miejsc siedzących, a Sejmikowi Uczniowskiemu – za zaangażowanie przy sprzątaniu po pokazach. (rd)