HETMAN wystartował w Maratonie Czytania

Ten tydzień upłynął w  „Hetmanie” pod znakiem spotkań z książką. 

Na lekcjach języka polskiego klasy pierwsze i drugie czytały wybrane teksty (np. „Wesele”, „Lalkę” czy ulubione bajki Tuwima i Brzechwy).  W ramach Maratonu Czytania odbył się również I Hetmański Konkurs Pięknego Czytania.

Mądrość ludowa głosi, że „Wszystko ma dobre strony, ale najwięcej dobrych stron ma książka”. Dodajmy: Zwłaszcza książka, którą czytelnik nie tylko potrafi przeczytać, ale umie ją przeczytać pięknie. Nie od dziś wiadomo, że czytanie to zaledwie (aż?) umiejętność, natomiast piękne czytanie posiada wszelkie znamiona sztuki.

W czwartkowe popołudnie (11 marca) dowiedli tego uczniowie z klas pierwszych i drugich, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w I Hetmańskim Konkursie Pięknego Czytania.  Każda z klas wyłoniła najpierw swoich reprezentantów. I tak do konkursu zostali zgłoszeni: Julia Kutyła (1a), Grzegorz Rawski (1b), Oliwia Połeć (1c), Hubert Myszka (1d), Katarzyna Mazurkiewicz (2a), Wiktoria Ziarko (2b), Martyna Łukasiewicz (2c), Wiktor Twardowski (2e), Gabriela Homarowicz (2f), Jagoda Groszek (2g). Każdy z uczestników losował fragment utworu spośród przygotowanych przez komisję 14 zestawów. Poziom trudności przygotowanych tekstów był zróżnicowany, a ocenie podlegały, np.: bezbłędność czytania, płynność, dykcja, interpretacja głosowa fragmentu, pauzowanie, modulacja głosu, akcent zdaniowy, tempo jako środek ekspresji. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Renata Dąbrowska, Marzena Jarzyna, Anna Niedźwiedź, Kamila Wolska.

Komisja konkursowa jednogłośnie stwierdziła, że tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzyma Katarzyna Mazurkiewicz z klasy 2a. Tytułami Wicemistrzyń Pięknego Czytania nagrodzone zostaną: Martyna Łukasiewicz z klasy 2c i Julia Kutyła z klasy 1a.

Gratulujemy zwyciężczyniom, wszystkim wspaniałym uczestnikom dziękujemy za odwagę i poświęcenie czasu, choć pamiętać należy, że: „Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju” (Thomas Wharton).