Dzień Patrona

„Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej…”  – pod takim hasłem, zaczerpniętym z wiersza C. K. Norwida, odbyły się tegoroczne obchody Dnia Patrona w „Hetmanie”. 24 maja o godzinie 9:00 całą społeczność szkolną i zaproszonych gości powitali prowadzący spotkanie: Zuzanna Świstek i Aleksander Harnik.

Do tradycji tego święta należy nagradzanie ludzi zasłużonych dla placówki. W imieniu Kapituły ceremonii wręczenia nagrodzonym aktów nadania honorowych tytułów i statuetek dokonali Dyrektor Szkoły, Pan Paweł Dobrowolski oraz przedstawicielka Rady Szkoły, Pani Jolanta Tworek. W tym roku tytuł „Zasłużony Profesor Hetmana” przyznany został Panu dr. hab. Tadeuszowi Zychowi, a tytuł „Zasłużony dla Hetmana”, Panu Stanisławowi Grądzieli. W tej części wydarzenia nie zabrakło wędrówki ku początkom szkoły – wczoraj i dziś „Hetmana” pobrzmiewało we wspomnieniach Pana dr. hab. Tadeusza Zycha, Pani Dyrektor Marii Orzeł -Łysiak i Pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego.

Po tej wzruszającej dawce wspomnień, okraszonej także humorystycznymi opowieściami, przyszedł czas na przypomnienie postaci i dokonań Patrona I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego – Hetmana Jana Tarnowskiego. W atmosferę rozważań o tej wybitnej renesansowej osobowości wprowadził zgromadzonych szkolny chór Vox Hetmaniae. Chórzyści zaprezentowali dwa utwory: słynną kompozycję Brunona Coulaisa z filmu „Pan od muzyki” oraz Psalm 47 w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego do muzyki Mikołaja Gomółki – „Kleszczmy rękoma”.

Następną atrakcją programu była półgodzinna projekcja filmu nakręconego przez szkolną ekipę: „Hetman Jan Tarnowski – bohater spod Obertyna”. Przy realizacji tego projektu wzięli udział uczniowie: Nikodem Szala-Jagiełło, Grzegorz Rawski, Zuzanna Świstek, Franciszek Ciach, Paula Nazar, Emil Trela, Aleksander Harnik, Arkadiusz Małek, Jakub Tarkowski, Mateusz Tarkowski, Michał Tutak, Adam Sierant, Alan Jajko, a także nauczyciele: Pan Tomasz Ciach, Pan Adam Kunysz, Pan Grzegorz Serwan i Pani Renata Dąbrowska. Przy tej okazji podziękowania kierujemy do Pana Sławomira Partyki za wypożyczenie strojów i przedmiotów, które pomogły odtworzyć klimat epoki renesansu, oraz do Zespołu Muzyki Dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej – za możliwość wykorzystania ich utworów jako ścieżki dźwiękowej.

Zarówno w filmie, jak i na żywo w sali nr 8, można było zobaczyć rzecz wyjątkową, wykonaną przez szkolnych modelarzy pod wodzą Pana Tomasza Ciacha makietę bitwy pod Obertynem.

W przerwie między częścią oficjalną i artystyczną wszyscy przybyli mogli porozmawiać, a takżę rozkoszować się smakowitym posiłkiem w staropolskim stylu, przygotowanym przez Panią Urszulę Żak, Pana Leszka Horoszkę i klasę 3a. W tym czasie, pod czujnym okiem Sejmiku Uczniowskiego, rozegrane zostały II Hetmańskie Mistrzostwa w Rzucie Beretem.

Część artystyczną pt. „Gdzie poezja łączy się z muzyką…”, przygotowaną pod opieką Pani Joanny Szpyt, z poetyckim wyczuciem i ogromną kulturą słowa poprowadziły Zofia Nowicka i Zuzanna Świstek. Na dobry początek zebrani wysłuchali „Nokturnu cis-moll” Fryderyka Chopina świetnie zagranego przez Jakuba Wita, a potem utworu „Kiedy jesteś tu” w wykonaniu chóru Vox Hetmaniae. O tym, że rok 2023 jest poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej, przypomniała Paula Nazar, pięknie recytując wiersze noblistki „Niektórzy lubią poezję” oraz „Możliwości”. Niezwykłą atmosferę potrafili na scenie stworzyć także Klaudia Huk w utworze „Resztki piór” (K.Mroziński/E. Andrzejewska) i Emil Trela w poruszającym wykonaniu słynnej piosenki G. Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”. Julia Kutyła przypomniała kultowy song „Szyba” z musicalu „Metro”, a Magdalena Mroczka wyśpiewała wielki przebój Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat”. Świetnie zaprezentowała się również Patrycja Gorczyca w „Hymnie” (sł. Juliusz Słowacki) z repertuaru Sanah. Po piękny utwór Marka Grechuty, „Ojczyzna”, sięgnęli Jan Mazurkiewicz (śpiew, piano) i Grzegorz Rawski (gitara). Publiczność rozkołysały dwie następne wykonawczynie. Z „Rebeką” z repertuaru Ewy Demarczyk zmierzyła się Aniela Roman, a Maja Zioło z utworem „Słucham Cię w radiu co tydzień” Anny Karwan. Ku zaskoczeniu słuchaczy, na scenie rozkwitło nowe trio w piosence Kwiatu Jabłoni „Drogi proste”: Magdalena Mroczka (śpiew), Maciej Krop (śpiew), Grzegorz Rawski (śpiew, gitara). Miło było również posłuchać występu znanego nam już tria. W utworze „All of Me” (John Legend) czarowali słuchaczy: Emil Trela (śpiew), Roksana Dziura (skrzypce), Iga Kwarciany (piano). Na zakończenie koncertu dobre „Drogowskazy” (utwór z konkursu „Wygraj Sukces”) postawiła Blanka Bobula.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przygotowanie pięknego Święta Szkoły, a wszystkim uczestnikom za nadzwyczajne jego celebrowanie. To był wspaniały dzień! (rd)