Dzień Patrona

24 maja cała społeczność Hetmana świętowała Dzień Patrona. W roli prowadzących świetnie sprawdzili się uczniowie klasy II,  Zuzanna Świstek i Hubert Myszka, którzy otworzyli uroczystość. Wydarzenie rozpoczęło się  wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu przez szkolny chór oraz  przemówieniem Pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego. Tytuł Zasłużonego Profesora Hetmana w tym roku otrzymał wieloletni nauczyciel biologii Pan Marek Pengal. Kapituła postanowiła wręczyć jeszcze jedno odznaczenie dla osoby Zasłużonej dla Hetmana, które otrzymał Pan Augustyn Turek. Ciekawym akcentem było wykonanie pieśni Gaudeamus Igitur przez Vox Hetmaniae, które wprowadziło wszystkich w radosny nastrój.

Celem części oficjalnej uroczystości było przybliżenie zgromadzonym, sylwetki patrona oraz wykazanie, jak wszechstronnym był człowiekiem. Na początku głos zabrał uczeń klasy pierwszej, Ksawery Świergul, który mówił o  autorytecie patrona szkoły jako przykładzie do naśladowania wśród wychowanków. Następnie uczestnicy mogli podziwiać prezentację przygotowaną przez uczennicę Paulinę Orlińską pt. „Jan Tarnowski jako człowiek renesansu”. Przyjemnym przerywnikiem między wykładami było wysłuchanie przez zgromadzonych psalmu „Kleszczmy rękoma” (w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego do muzyki renesansowego kompozytora, Mikołaja Gomółki) w wykonaniu niezawodnego hetmańskiego chóru. Kolejnym punktem programu było wystąpienie gościa specjalnego, historyka, mediewisty, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr hab. Jana Ptaka, który udowodnił w swoim przemówieniu, jak wybitnym strategiem był hetman. Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwała Pani Marzena Sarzyńska.

W przerwie zgromadzeni mogli wziąć udział w I Hetmańskim Konkursie W Rzucie Beretem. Tę rywalizację w pięknym stylu wygrał Adam Sierant. Na podium stanęli także Kacper Kowalski oraz Jan Bielecki. W międzyczasie uczestnicy wydarzenia posilić się mogli chlebem ze smalcem przygotowanym przez Panią Urszulę Żak i zjeść pyszne ciasto.

Po części oficjalnej nadszedł czas na coś dla ducha, czyli część koncertową, którą rozpoczęła Roksana Dziura wykonując na skrzypcach utwór G. P. Telemanna. Jako kolejnego uczestnika zaproszono na scenę Jana Mazurkiewicza, który zaprezentował ponadczasową piosenkę pt. „Moja droga”.  Następnie zgromadzeni wysłuchali Mai Drohobyckiej wykonującej „Życie jak poemat”. Dalej na scenie pojawiła się Julia Kutyła, która zachęciła publiczność do wspólnego śpiewania. Nastrojowy klimat zapanował natomiast dzięki poezji śpiewanej w wykonaniu Emilii Roman – śpiew, Roksany Dziury – skrzypce, Piotra Stasiaka – gitara oraz Pani Joanny Szpyt – pianino. Ten kwartet zaaranżował muzyczną interpretację wiersza Marii Konopnickiej pt. „Czym jesteś”. Kolejnym wykonawcą był Emil Trela, który mistrzowsko odśpiewał „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Następnie zgromadzeni usłyszeli Klaudię Huk, która u wszystkich gości wywołała wzruszenie i zachwyt, śpiewając piosenkę „To cała prawda”. Kolejną uczestniczką koncertu była Blanka Bobula, która  profesjonalnie odśpiewała utwór „Ocal w nas ludzi”. W trakcie koncertu  wysłuchać mogliśmy również utalentowanych uczniów kółka teatralnego, którzy przedstawili utwór „Desiderata” oraz zapoznali zgromadzonych z dziełem Kiplinga Rudyarda pt. „Jeżeli zdołasz”. Nad wykonaniami wokalnymi czuwała Pani Joanna Szpyt, a umiejętności teatralne uczniowie szlifowali pod czujnym okiem Pani Sylwii Wychowaniak.

Po zakończonej części koncertowej rozpoczął się piknik. Za budynkiem szkoły Pan Leszek Horoszko z pomocą Pani Doroty Skórskiej i uczniów klasy 1c przygotowywali swój specjał – kociołek hetmański. Nauczyciel czuwał także nad smakiem grillowanych kiełbasek. Kiedy wszyscy najedli się do syta, mogli rozpocząć spalanie kalorii, grając w ulubione sporty zespołowe.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w obchody Dnia Patrona uczniom odpowiedzialnym za przygotowanie zarówno części oficjalnej, koncertowej, jak i piknikowej. Wielkie dowody uznania należą się również nauczycielom odpowiedzialnym za organizację imprezy Pani Marzenie Sarzyńskiej, Pani Joannie Szpyt oraz Panu Leszkowi Horoszko, jak również Pani Dorocie Skórskiej, Panu Krzysztofowi Wolskiemu – odpowiedzialnemu za nagłośnienie, Panu Adamowi Kunyszowi i Panu Markowi Kierzkowskiemu  za fotorelację, Pani Urszuli Żak za pyszny smalec. Wielkim zaszczytem było dla nas goszczenie Pana dr hab. Jana Ptaka, który przyjął  zaproszenie i z wielką pasją opowiadał o naszym patronie i epoce, w której żył hetman Jan Tarnowski, za co także serdecznie dziękujemy. (MS)