Do zobaczenia, Filipie!

Z przykrością i ogromnym żalem informujemy, iż nie będzie już w naszym hetmańskim gronie Filipa Walickiego, ucznia klasy 3g. Zmarł w nocy 24/25 kwietnia, a dziś, 28 kwietnia, odprowadziliśmy go w ostatnią drogę ku wieczności.

Ten dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy w Hetmanie „Spotkaniem z drugim człowiekiem”, poświęconym właśnie Filipowi. Młodzież, nauczyciele i pracownicy zebrani na szkolnym holu wysłuchali „Do kołyski” zespołu Dżem, a następnie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego Ucznia. Pan Dyrektor, Paweł Dobrowolski, przedstawił historię Filipa, którego postać wszyscy dobrze kojarzą z sal lekcyjnych, szkolnego korytarza. Wspominając tego młodego człowieka, zwrócił uwagę na jego niezwykłą ciekawość świata i dociekliwość w poszukiwaniu odpowiedzi na różne życiowe pytania oraz to, jak bardzo Filip lubił szkołę, co widać było w jego szczególnej frekwencji, jak też w uczestnictwie we wszystkich wręcz imprezach i uroczystościach. Swoim doświadczeniem w kontaktach z Filipem, podzieliła się też p. Marzena Jarzyna, podkreślając, iż ten Uczeń był dla niej równocześnie „lekcją, sprawdzianem i niezwykłym darem”. Nawiązała też do tegorocznego hasła Szkoły JA-TY-MY Budujemy relacje, do tego, by budować relacje z drugim człowiekiem, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś odejdzie.

Dalsza część pożegnania miała miejsce podczas mszy żałobnej, odprawionej w intencji Filipa w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu. Koncelebrze przewodniczył ks. Maciej Charabin, który w homilii odwołał się m.in. do swoich rodzinnych doświadczeń oraz do cytatu z „Władcy pierścieni”, mówiąc, że również dla Filipa To nie koniec podróży. Śmierć to tylko kolejna ścieżka, którą wszyscy musimy podążyć. Znika szara, deszczowa zasłona tego świata i wszystko spowija srebrzysty blask. A potem widzisz białe wybrzeże. I to, co za nim… daleką zieloną krainę, skąpaną w blasku wschodzącego słońca.

Ostatnie słowa i podziękowania złożone w imieniu Filipa, jak też słowa pożegnania Rodziców z Synem  wywołały u wielu łzy wzruszenia. Ale, jak podkreślił p. Dyrektor, Filip już dostał promocję do „niebieskiej klasy” i czeka tam na nas. Dlatego też cała społeczności szkolna, tak licznie zebrana w tym wyjątkowym dniu, towarzysząca w ostatnim momencie na Cmentarzu Komunalnym w Sandomierzu nie powiedziała „Żegnaj, Filipie”, ale „Do zobaczenia, Filipie, w innym miejscu i czasie!”, może w zielonej krainie, skąpanej w blasku wschodzącego słońca.

Złożeniu zaś do grobu towarzyszyła chyba nieprzypadkowo piosenka „Do kołyski” Dżemu, po raz drugi w tym dniu wysłuchana przez hetmańską grupę. Dlatego warto przywołać jej słowa:

Żyj z całych sił
I uśmiechaj się do ludzi
Bo nie jesteś sam

Śpij, nocą śnij
Niech zły sen Cię nigdy więcej nie obudzi
Teraz śpij

Niech dobry Bóg
Zawsze Cię za rękę trzyma
Kiedy ciemny wiatr

Porywa spokój
Siejąc smutek i zwątpienie
Pamiętaj, że…

Jak na deszczu łza
Cały ten świat nie znaczy nic, a nic
Chwila która trwa
Może być najlepszą z Twoich chwil

Idź własną drogą
Bo w tym cały sens istnienia
Żeby umieć żyć

Bez znieczulenia
Bez niepotrzebnych niespełnienia
Myśli złych…

Głębokie i szczere wyrazy współczucia składamy w imieniu całej społeczności Hetmana Państwu Magdalenie i Andrzejowi Walickim, rodzicom Filipa, oraz jego siostrze Julii.