Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W poniedziałek, 11 listopada, minęła 106 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w naszym kraju. Upamiętnia ono bohaterów, którzy poświęcili własne życie, żebyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie.
Z tej okazji, w ostatnią środę, 13 listopada, uczniowie klas 2a i 2d, pod opieką wychowawców, pani Urszuli Żak i pana Grzegorza Serwana, zorganizowali uroczystą akademię. Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, poprowadzonej przez Mateusza Marczyka i Zuzannę Murek, członków Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystość zainaugurowała przemowa pani Dyrektor, Marty Wciseł. Podczas tej części akademii uczniom Hetmana została przybliżona historia odzyskania przez Polskę niepodległości, od jej upadku aż po dzień wolności w 1918 roku. Polacy umieli zjednoczyć się w trudnej sytuacji i niezależnie od dzielących ich różnic, walczyli wspólnie o niepodległość. W podniosły nastrój uroczystości wprowadziły nas Ania Gronkowska i Aleksandra Zawiska utworem instrumentalnym Henryka Wieniawskiego. Na zakończenie części oficjalnej uroczystości, Kacper Pietruszka, wyrecytował wiersz „Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego, przedstawiający dramat polskich żołnierzy podczas I wojny światowej, zmuszonych do walki w armiach zaborców.
Następnie chór szkolny, Vox Hetmaniae, pod kierownictwem pani Joanny Szpyt, zaprezentował koncert pieśni patriotycznych. Kolejno na scenie zaprezentowali się: Łukasz Cyganek, Julia Krząstek i Natalia Jugo, którzy wykonali utwór „Kwiaty polskie”. Na zakończenie koncertu swoje umiejętności zaprezentowały dwa szkolne zespoły muzyczne, w których skład wschodzą: Natalia Gazda, Lena Kwarciany, Julia Barnaś, Emilia Barnaś, Natalia Jugo, Klaudia Huk, Roksana Dziura oraz Iga Kwarciany.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowywanie akademii. Podziękowania należą się również Jakubowi Dulowi i Hubertowi Kieliszkowi, którzy zadbali o stronę techniczną przedsięwzięcia.
Obchody dnia niepodległości w całym kraju pozwalają nam pamiętać o długiej i pięknej historii Polski z wieloma wzlotami i upadkami. Musimy jednak uczyć się na błędach naszych przodków, abyśmy mogli zapewnić przyszłym pokoleniom życie w piękniejszym kraju. (Mateusz Marczyk, klasa 2a)