Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada, w Hetmanie, miała miejsce uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Cała społeczność zebrała się o godzinie 11.30, aby wziąć udział w szkolnych obchodach tego święta. W tym roku program uroczystości został przygotowany przez klasę 3a, z wychowawcą, panem Adamem Kunyszem oraz profesorem Grzegorzem Kobylskim.

Autorzy postanowili skupić się na okresie ponad stu lat od odzyskania niepodległości przez nasz kraj w kontekście wydarzeń w Polsce a także tych w Tarnobrzegu i najbliższej okolicy. W swojej prezentacji uczniowie skupili się na czterech kluczowych okresach ostatnich stu lat niepodległej ojczyzny: okresie międzywojnia, II wojnie światowej i wczesnym PRL-u, latach 60-tych, 70-tych oraz schyłkowym okresie komunizmu a także nowej niepodległości po 1989 roku. Omówione zostały najważniejsze aspekty odbudowującej się Rzeczypospolitej takie jak okres budzenia się państwowości i społeczeństwa obywatelskiego, wpływ II wojny światowej na społeczność Tarnobrzega i okolic, dominacja przemysłu siarkowego, rozbudowa naszej małej ojczyzny, najważniejsze wydarzenia w mieście i regionie na przestrzeni lat. Prezentacje uczniów dopełniły znakomite występy wokalistów z klas pierwszych oraz trzecich: Klaudii Huk (1c), Blanki Bobuli (1d), Roksany Dziury (1b), Emila Treli (1d) oraz Emilii Roman (3e). Muzycznym wprowadzeniem do głównej części akademii była piosenka pt. “Nigdy nie ulegnę” zaśpiewana pięknie prze Emilię. W atmosferę lat 20-tych i 30-tych wprowadził nas Emil z piękną piosenką “Umówiłem się z nią na dziewiątą” przy akompaniamencie Roksany na altówce. Z kolei Blanka zaśpiewała utwór pt. “Biały krzyż”, upamiętniając niezwykle trudne czasy wojny i ofiary poniesionej przez wszystkich walczących o wolną ojczyznę. Klaudia wykonała dla nas utwór “Sen o Warszawie”, który przez swoją uniwersalną tematykę może odnosić się do naszego przywiązania do miejsca, w którym się urodziliśmy, w którym żyjemy, uczymy się czy pracujemy. Główny program zamykał Janek ze swoją interpretacją piosenki “Kocham wolność”. Pan Dyrektor Paweł Dobrowolski w swoim krótkim przemówieniu zwrócił uwagę potrzebę celebrowania naszej wolności, a poprzez to również budowania wzajemnych relacji – nawiązując do obecnego hasła szkoły: “Ja – Ty – My Budujemy Relacje”, a także wskazał na potrzebę wzajemnej solidarności i szacunku dla innych, również tych, z których poglądami możemy się nie zgadzać. Całość akademii uświetnił występ chóru szkolnego “Vox Hetmaniae” z hymnem państwowym na wstępie i piosenką “Maszerują strzelcy” na zakończenie uroczystości. Warto dodać, że ujęcie historyczne zostało wzbogacone przeglądem archiwalnych fotografii ze wspomnianych powyżej czterech kluczowych okresów, przedstawiających ludzi, wydarzenia i miejsca, które na stałe są wpisane w historię Tarnobrzega i naszego regionu. Wystawa jest wciąż do obejrzenia na korytarzu szkoły i holu głównym. Zapraszamy! (AK)