Sztuka odzwierciedleniem świata, w którym żyjemy

Muzeum J. Paula Getty’ego w Los Angeles na czas izolacji rzuciło ludziom wyzwanie, aby odtwarzali w domach swoje ulubione dzieła sztuki. Pomysł został zainspirowany z Instagrama holenderskiego muzeum Tussen Kunst & Quarantaine. Podobny „challenge” zorganizowało też Centrum Sztuki w Kijowie i Muzeum Narodowe w Warszawie. Iga Domańska, uczennica klasy IId, zainspirowana obrazem „Kobieta z wachlarzami” Eduarda Maneta, rzuca wyzwanie innym Hetmaniakom 🙂 Do dzieła! Poniżej prezentujemy wpis Igi z cyklu „Zapiski z czasów pandemii”.

Doszukuję się w tej izolacji pozytywów, jednak w głębi duszy zastanawiam się, czy w ogóle ma sens i czy rzeczywiście jest nam potrzebna…W każdym razie jest to na pewno czas, który powinnam wykorzystać jak najlepiej. Nie chodzi mi tylko o „przetrwanie”, ale przede wszystkim o samorozwój oraz wprowadzenie dobrych nawyków, które pozwolą mi lepiej się organizować oraz zdrowo żyć. Mam teraz czas na czytanie książek, oglądanie filmów i mnóstwo innych czynności, na które nigdy nie miałam czasu lub nie przyszłyby mi nawet na myśl. Ostatnio na przykład zainspirowana obrazem „Kobieta z wachlarzami” Edouarda Maneta, postanowiłam stworzyć własną wizję tego dzieła z przymrużeniem oka nawiązującą do czasu kwarantanny. Jak widać na załączonej fotografii, pobyt w domu wcale nie musi być nudny.

Warto produktywnie wykorzystać sytuację, w jakiej się znajdujemy. Nie ma sensu siedzieć bezczynnie i zamartwiać się wiadomościami o kolejnych zakażeniach koronawirusem. Zdecydowanie lepiej na przykład zrobić porządki, nie tylko w domu, czy na pulpicie komputera, ale też w głowie. Poukładanie myśli pozwoli nam spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Codzienna rzeczywistość przenosi się do internetowego świata. Niezmiernie cieszę się, że nasza szkoła tak dobrze funkcjonuje podczas kwarantanny, która sama w sobie jest ważną lekcją życia, z której warto wyciągnąć wnioski. Myślę, że przede wszystkim dzięki niej każdy z nas będzie teraz bardziej doceniać zdrowie, kontakt z ludźmi face to face oraz możliwość nauki. Myślę, że marzeniem wielu osób jest powrót do normalności i żywię ogromną nadzieję, że nastąpi on już niebawem. (ID)