Projekt społeczny „Wczoraj i Dziś”

Prowadzony już od kilku miesięcy projekt „Wczoraj i Dziś” jest częścią Ogólnopolskiej Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”, w której biorą udział uczniowie klas 1C (Julia Depowska, Emilia Kanios, Wiktoria Orlińska) i 1A (Wiktoria Kisińska, Julia Żyguła, Jan Mazurkiewicz).

Jego głównym celem jest integracja międzypokoleniowa poprzez urozmaicenie czasu wolnego osobom starszym; przede wszystkim rozmów z nimi, a co za tym idzie – przybliżenie im  świata ludzi młodych i porównanie go z ich codziennością. Proces ten zdecydowanie ułatwiają realizującym projekt rozbudowane i przygotowane przez nich miesiące tematyczne. Wśród wcielonych w życie pomysłów znalazły się m. in. Miesiąc Integracji czy Miesiąc Internetu. Nie tylko pozwoliły one osobom starszym poznać codzienne młodzieżowe rutyny, ale i  samych nastolatków, jak również pomogły dowiedzieć się, jak obsługiwać komputer albo załatwić recepty online.

Grupa projektowa, pytana o wrażenia po kilkumiesięcznym wdrażaniu zadań, stwierdza: „Wierzymy, że osoby starsze mimo powszechnych przekonań są niesamowicie wartościowe i ważne dla naszego społeczeństwa, a dzięki naszemu projektowi, więcej młodych ludzi dostrzeże problem ich samotności i przypomni sobie o swoich dziadkach, krewnych czy rodzicach”.