70. Olimpiada Chemiczna
W roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się jubileuszowa 70. Olimpiada Chemiczna. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali fantastyczne zadania na tę edycje zawodów. Uczniowie zainteresowani olimpiadą powinni szczególnie dokładnie przygotować się z: kinetyki chemicznej, termochemii, stechiometrii oraz chemii kwasów karboksylowych.
Wszyscy uczniowie znają kwasy: oleinowy, stearynowy czy palmitynowy, ale kwasy: elaidynowy, nerwonowy (występuje w mózgu i krwi), petroseinowy (wyizolowany z pietruszki) czy archidonowy to już raczej „egzotyczne” dla nich związki. Ale czy na pewno? 🙂 Dość często w różnych źródłach przekazu spotykamy się z określeniem „kwasy omega-3”, czy „kwasy omega- 6”. Czy wiemy, co to znaczy? Na przykład kwasy omega-3 to nienasycone kwasy karboksylowe, których ostatnie wiązanie podwójne znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla łańcucha węglowego. W postaci acylogliceroli wchodzą w skład tłuszczów. Analogiczna sytuacja dotyczy kwasów omega-6 czy omega-9. 🙂
Zapraszam wszystkich fanów chemii do zapoznawania się z chemią kwasów karboksylowych i startu w tej fantastycznej przygodzie, jaką jest udział w Olimpiadzie Chemicznej.
Zadania dostępne w poniższych linkach a rozwiązanie już można wysyłać na adres magdalenaciach@hetman.edu.pl :):)
https://www.olchem.edu.pl/foldery/
https://www.olchem.edu.pl/wp-content/uploads/2023/07/fu70.pdf
Magdalena Ciach