Zapraszamy na III Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne

Wiele osób nie zastanawia się, jaka jest różnica między „po co” a „dlaczego”.

Bardzo często zamiennie stosuje te dwa pytania, być może nawet całkiem nieświadomie.  Z językowego punktu widzenia – po co? – w jakim celu; dlaczego? – z jakiego powodu, z jakiej przyczyny. W nauce jest to bardzo istotna kwestia. Od takich pytań zaczęło się bowiem badanie świata i dzięki temu nastąpił ogromy jego rozwój. To ludzka ciekawość i wnikliwość (czasem łut szczęścia) sprawiły, że można było poznać tajemnice wielu substancji, stworzyć nowe, a jak wiadomo, proces ten nie jest zakończony.

Jeśli ktoś jest ciekawy świata, zjawisk w nim zachodzącym, to musi koniecznie przyjść na III Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne.

Może, by odpowiedzieć sobie na pytanie – po co uczyć się np. chemii czy fizyki? Czy warto wiedzieć, czym są dodatki do żywności (kwas cytrynowy, glutaminian sodu, benzoesan sodu, azotyn sodu lub guma guar) oraz rozumieć, dlaczego niektórych należy unikać w swojej diecie?

Ponadto dobrze pamiętać, że „kraj, który wyprzedza resztę świata pod względem chemii, będzie również miał czołową pozycję pod względem bogactwa i ogólnego dobrobytu.” To słowa Sir Williama Ramsaya, szkockiego chemika, który odkrył gazy szlachetne i otrzymał w 1904 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Może to szansa dla przyszłych polskich chemików?

By poznać resztę ciekawostek, zapraszamy 14 czerwca na godz. 17.00.

Relację z poprzednich pokazów można zobaczyć 2022, 2021.

Zapraszamy na III Letnie Pokazy Chemiczne i Fizyczne!