Zwiedzamy świat online. Toskania – kraina winem i oliwą płynąca

Z powodu pandemii nie może się odbyć zaplanowana na ten rok szkolny wycieczka zagraniczna. W zamian Kacper Lipiec, uczeń klasy I „d”, proponuje podróż online do Toskanii – krainy winem i oliwą płynącej. Wierzymy, że już wkrótce będziemy mogli tam pojechać, a informacje zawarte w artykule pomogą w pełni docenić to jedno z najlepszych do życia miejsc na świecie.

   Włochy kojarzą się większości z nas głównie ze spaghetti i pizzą, a w moim przypadku z Calcio, czyli tamtejszym futbolem, który jest moją pasją. Bella Italia – kraj pełen słońca i piękna, zamieszkiwany przez pogodnych i życzliwych ludzi. Tutaj przybywają nie tylko spragnieni słonecznej pogody i ciepłego morza turyści, ale także miłośnicy pięknych pejzaży i wszyscy ci, którzy chcą lepiej poznać europejską kulturę. To przecież miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka. Włochy położone są w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim, graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Należą do nich też dwie duże wyspy położone na Morzu Śródziemnym: Sycylia i Sardynia oraz wiele mniejszych wysepek. Na swoim terytorium państwo to posiada dwie enklawy: San Marino i Watykan. Włochy cechuje wyżynny i górzysty krajobraz, tworzony przez Alpy i Apeniny. Jest to kraj przepełniony majestatycznymi zabytkami przyciągającymi turystów z całego świata. Odnaleźć tam można niepowtarzalne bogactwo wspaniałych dzieł od antycznych, greckich i rzymskich po średniowieczne, renesansowe, barokowe i współczesne. Poza kulturowym dziedzictwem Włoch specyficzny charakter buduje także unikalna kultura, tradycja, kuchnia oraz urzekające krajobrazy i wspaniałe plaże. Podobnie jak nasz kraj, Italia jest podzielona na poszczególne sektory. U nas nazywane są one województwami, tam zaś noszą miano regionów. Istnieje ich dwadzieścia, z czego największym jest Sycylia, wyspa licząca prawie dwadzieścia pięć tysięcy kilometrów kwadratowych. Kolejno drugi i trzeci to Piemont oraz Lombardia. Do najmniejszych natomiast zaliczane jest Molise oraz Marche. Niektóre z regionów są bardziej rozwinięte turystycznie i popularne pod tym kątem, inne zaś mniej. Jednakże każdy z nich jest piękny na swój sposób i warty zobaczenia. Dla mnie najciekawsza jest Toskania i to o niej właśnie chciałbym opowiedzieć.

   Toskania to region administracyjny w środkowych Włoszech, obejmujący malownicze obszary nad Morzem Liguryjskim i Morzem Tyrreńskim oraz w Apeninach Północnych. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, od wschodu z Umbrią, a od południa z Lacjum. Stolicą regionu jest przepiękna Florencja, a w samym jego sercu rozciąga się wspaniały region winiarski Chianti. Toskania jest również krainą historyczną, zwaną początkowo Etrurią, zamieszkałą przez Etrusków, których bogate dziedzictwo kulturowe jest tam wciąż widoczne. Region na przestrzeni wieków znajdował się pod panowaniem między innymi Imperium Rzymskiego i Bizancjum. Fascynująca i skomplikowana historia Toskanii przekłada się na jej wyjątkową architekturę i zabytki, a toskańskie miasta należą z pewnością do jednych z piękniejszych w całych Włoszech. Region słynie na całym świecie z pięknych krajobrazów, sztuki i zabytków, niezwykłej życzliwości mieszkańców, wspaniałej kuchni włoskiej, a także produkcji win, wołowiny i oliwek. Toskania odegrała ważną rolę w kształtowaniu włoskiej i europejskiej kultury.  Jest to kraina malutkich miasteczek, strzelistych cyprysów, krętych ścieżek, średniowiecznych zamków, tajemniczych opactw i dobrego wina. Będąc tam warto odwiedzić duże, znane miasta, np. Florencję, Sienę czy Pizę, ale także piękne, malutkie mieścinki, które można przejść od jednego do drugiego końca w godzinę lub krócej, którymi m.in. są Montepulciano, Montalcino, San Gimignano, Arezzo, Pienza czy S.Quirico d’Orcia.

   Florencja – kolebka renesansu, miasto sztuki, opery i pięknej zabudowy, miejsce narodzin włoskiego renesansu dla wielu miejsce swoim urokiem przebijające nawet Rzym. Miasto jest klejnotem kulturalnym, artystycznym i architektonicznym i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce narodzin włoskiego renesansu było domem dla potężnych rodzin, kreatywnych geniuszy i naukowców, którzy zostawili swoje dziedzictwo w wielu muzeach i galeriach sztuki w mieście. Miasto ma również bardzo bogatą historię literacką, będąc miejscem narodzin słynnego poety Dantego, a standardowy włoski dzisiaj opiera się głównie na dialekcie toskańskim używanym we Florencji. Stolica Toskanii położona nad rzeką Arno, co roku przyciąga miliony turystów. I nie bez powodu. Miasto oferuje wiele atrakcji i niesamowitych widoków. Katedra Santa Maria del Fiore to miejsce, które rzuca na kolana nawet tych, którzy nie są zbyt wielkimi fanami architektury. Niesamowita kopuła zaprojektowana przez Brunelleschiego widoczna jest w wielu punktach miasta. Niczym magnes przyciąga do siebie turystów. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą 463 schodki, a także marmurowa latarnia. Katedra liczy sobie 107 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem we Florencji. Galeria Uffizi – najpiękniejsze miejsce stolicy Toskanii skrywa w sobie jedne z najważniejszych dzieł sztuki na świecie. Jest to  jedna z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech. Można w niej znaleźć dzieła światowej sławy twórców – Michała Anioła, Sandro Botticellego, Rafaela, Caravaggio oraz wielu innych. Jedną z wizytówek Florencji, którą z pewnością również warto zobaczyć, jest historyczny, kamienny most Ponte Vecchio, położony nad rzeką Arno. Zabytek zachwyca swą monumentalnością, skrywając we wnętrzu taras widokowy, z którego można podziwiać rzekę i zjawiskową panoramę całego miasta.

   Innym pięknym miastem jest Siena i choć pozostaje trochę w cieniu Florencji, dla wielu jest o wiele piękniejsza i ciekawsza niż stolica regionu. Zachowała się tam do dziś antyczna struktura miasta, a zabytkowe centrum od 1995 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejsza atrakcja to katedra z XII wieku oraz rynek główny Piazza del Campo. W Sienie odbywa się też słynne Palio di Siena – wyścig konny, którego tradycja sięga średniowiecza.

   Kolejnym miastem, które warto zobaczyć podczas pobytu w Toskanii, jest Piza. Znana jest wszystkim ze słynnej Krzywej Wieży, pod którą uwielbiają fotografować się turyści. Jest to dzwonnica przyległej do niej katedry Duomo, wykonana została w stylu romańskim ze śnieżnobiałego marmuru. Zresztą ta część Toskanii słynie z najlepszego marmuru na świecie. Wieża wraz z katedrą i baptysterium tworzą wspaniały kompleks budowli usytuowanych na Campo dei Miracoli, placu, który zawsze oblegany jest przez licznych turystów z wielu zakątków świata. Całość dopełnia średniowieczny cmentarz Camposanto otoczony krużgankami z ozdobnymi freskami, wśród których największe wrażenie robi fresk Triumf Śmierci znajdujący się w jego północnej części. Wszystkie zabytki Pizy skupiają się właściwie na Polu Cudów – pozostała część miasta została zniszczona podczas wojennych bombardowań. Pizę najlepiej zwiedzać poruszając się pieszo. Odległości między najważniejszymi atrakcjami są bardzo małe. Większość uliczek w ścisłym centrum jest wyłączone z ruchu samochodowego.

   Toskania oprócz pięknych miast słynie z pysznego jedzenia, a niektóre toskańskie dania są znane na całym świecie, co jak magnes przyciąga smakoszy i miłośników tradycyjnej włoskiej kuchni. Często można spotkać się z opinią, że tamtejsza kuchnia nie ma sobie równych w całych Włoszech. Oczywiście znaleźć tam można pyszną pizzę i makarony, ale to nie są jedyne dania warte spróbowania. Tamtejsze gaje oliwne dają niezwykłą oliwę i oliwki, a lokalne sery i dojrzewające szynki zachwycają smakiem i aromatem. Toskańczycy są także niezwykle dumni ze swojego chleba, który tradycyjnie wypiekany jest bez dodatku soli, a jednym z ulubionych dań jest fettunta, czyli toskańska odpowiedź na bruschettę. Gruba pajda świeżego toskańskiego chleba mocno potarta ząbkiem czosnku, obficie skropiona oliwą z oliwek i doprawiona szczyptą soli to idealna przekąska na upalne dni. Ponadto toskańskie winnice słyną z wyśmienitych win, spośród których najbardziej popularne jest wino z centralnej części regionu – Chianti.

   Toskania oferuje szeroki wachlarz wakacyjnych możliwości: aktywny urlop, relaksujący wypoczynek oraz wycieczki ścieżkami natury, historii i sztuki.  Wybrzeża, zarówno te piaszczyste, jak i kamieniste mają świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. W Toskanii pełno jest miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Montecatini, Saturnia, Montepulciano, Monsummano and Bagno Vignoni, które oferują kuracje wodami termalnymi. To świetne miejsce na „zielone wakacje”. Na całym terytorium regionu odnaleźć można miejsca do jazdy konnej, wspinaczki górskiej, wycieczek pieszych i rowerowych. Tam każdy znajdzie coś dla siebie!

                                                                                                     Kacper Lipiec, kl. I „d”