Zosia wywalczyła indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego

Zofia Ryś z klasy 3a została finalistką XXV edycji ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, a tym samym otrzymała indeks na wybrany przez siebie kierunek na tej uczelni.

Może niewielu wie, że poza olimpiadami „ministerialnymi” jedną z dróg prowadzących na wymarzony kierunek prestiżowych uczelni są organizowane przez nie konkursy. Wśród takich rozgrywek piękną historią poszczycić się może Konkurs Wiedzy o UJ, organizowany od 1996. Początkowo miał zasięg lokalny, szybko jednak stał się ważnym wydarzeniem ogólnopolskim, a od 2020 roku – międzynarodowym. Jest dwuetapowy, z przewidzianą w drugiej części tzw. „dogrywką”, gdyby uczestnicy zdobyli identyczną liczbę punktów. Miejsce rankingowe na liście finalistów pozwala na wybór kierunku studiów, więc ci z najwyższymi lokatami mają największe szanse sięgnąć po indeks najbardziej obleganych wydziałów. Tematyka zawodów związana jest z historią Wszechnicy Krakowskiej i służy popularyzacji wiedzy na temat historii oświaty polskiej i europejskiej.
Jeśli lubisz się uczyć historii, marzysz o studiowaniu w Krakowie, chcesz mieć luksus wyboru kierunku studiów przed oficjalną rekrutacją, to konkurs dla Ciebie. Weź przykład z Zosi, która umiejętnie wykorzystała swoją historyczną wiedzę, połączyła ją ze znakomitą organizacją pracy oraz z pasją do nauki języka chińskiego i w ten sposób dzielnie powalczyła o szansę wyboru wymarzonego kierunku. Gratulacje, Zosiu! (rd)