Zaproszenie do Filharmonii Podkarpackiej. Kolejny artystyczny sukces naszej absolwentki

W ramach wielkiego wydarzenia artystycznego, 60.Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, 25 czerwca o godzinie 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zaprezentowana zostanie opera „LA FORZA DEL MERITO” w reżyserii absolwentki naszej szkoły, Anny Zwiefki. Warto dodać, że reżyserka zaprojektowała również kostiumy do tego spektaklu.

Anna Zwiefka jest artystką kompletną. Zdobyła wszechstronne wykształcenie na uczelniach krajowych i zagranicznych, pobierała nauki u największych mistrzów. Nic więc dziwnego, że swobodnie porusza się po różnych płaszczyznach operowego świata: muzyki, śpiewu, ruchu scenicznego, kostiumów, scenografii… Ma już na swoim koncie wiele interesujących przedsięwzięć, a jednym ze zleconych jej zadań było przygotowanie przedstawienia niedawno odnalezionej w archiwach opery włoskiego kompozytora i librecisty. Marcello di Capua, twórca dzieła „La forza del merito”, niegdyś cieszył się zasłużoną sławą wybitnego przedstawiciela włoskiego teatru operowego doby klasycyzmu. Od 1788 r. przez prawie dwadzieścia lat współtworzył atmosferę życia muzycznego na dworze księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej w Łańcucie. Ten polski, łańcucki akcent w życiorysie Włocha oraz odnalezienie manuskryptów „La forza del merito” zadecydowały o uświetnieniu tegorocznego festiwalu m.in. wystawieniem opery nadwornego kompozytora księżnej Izabeli.

Zadanie, z którym musiała zmierzyć się reżyserka, nie było łatwe. Jak przełożyć na wrażliwość współczesnego odbiorcy obraz odległego świata? Opera zawierała partie nic niewnoszące do dramaturgii przedstawienia, była panegirykiem na cześć księcia Henryka. Jak nasza absolwentka poradziła sobie z zadaniem? Zapraszamy do Filharmonii Podkarpackiej na 25 czerwca! Odbiór „na żywo” jest bezcenny!

Jeśli jednak byłoby to niemożliwe, popatrzcie na zapis przedstawienia premierowego z grudnia ubiegłego roku. Dodam, że spektakl jest też obroną pracy doktorskiej dyrygenta, Jacka Brzoznowskiego.

MARCELLO DI CAPUA –  opera „LA FORZA DEL MERITO”

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
OBSADA: