Zapraszamy na 35mm „biopic”

Stephen Hawking and his “Theory of Everything”

Przychodzimy do Was z propozycją filmu na zaplanowaną na dzisiaj projekcję 35mm „biopic”, która ze względu na czasy pandemii, niestety, musiała zmienić nieco swoją formę. Zamiast pełnego seansu w szkole, chcielibyśmy przynajmniej zarekomendować Wam film pt. “Teoria wszystkiego” w reżyserii Jamesa Marsh’a. Jest to opowieść o znanym astrofizyku Stephenie Hawkingu (Eddie Redmayne), wybitnym matematyku, kosmologu, zajmującym się głównie teorią czarnych dziur oraz grawitacją kwantową. Marzeniem Hawkinga było znalezienie równania, które miałoby opisać w jaki sposób powstał wszechświat. Jego aspiracje i plany zostały jednak pokrzyżowane przez postępującą chorobę (stwardnienie zanikowe boczne), z którą zmagał się do końca swoich dni. W tym wysiłku pomagała mu żona, Jane Wilde (Felicity Jones) towarzysząc mężowi i wspierając go. Naukowiec poznał ją, kiedy studiował na Uniwersytecie Cambridge, byli ze sobą prawie trzydzieści lat w chwilach lepszych i gorszych. Warto obejrzeć “Teorię wszystkiego” w ramach naszych narracji biograficznych ze względu na wzruszający i wnikliwy obraz walki z ograniczeniami narzuconymi przez wyniszczającą chorobę. Jednocześnie jest to historia sukcesu naukowego, a także zmagań z trudnościami w relacjach międzyludzkich oraz pomiędzy najbliższymi sobie osobami. Zachęcamy bardzo serdecznie do obejrzenia tej produkcji! (Julia Teter)