Z czym kojarzy się czerwiec?

„Czerwiec się kończył, słonecznego triumfu i majestatu miesiąc, przepych barw, wzrostu i woni. Las był cały w kobiercach kwietnych, rozświergotany młodzieżą ptasią, a już owocny, bo jagodniki dojrzały i barwiły ziemię”. Maria Rodziewiczówna, „Lato leśnych ludzi”

Z czym się kojarzy czerwiec? To jeden z piękniejszych  miesięcy w roku, szczególnie, że trwa między wiosną a latem. Na pewno obfituje w świeżość natury, bogactwo barw i ciepłe, dłuższe niż zwykle, dni zapowiadające wakacyjny czas. Tegoroczny zaś czerwiec, jako ostatni miesiąc roku szkolnego, był chyba najbardziej typowym czasem spędzonym w szkole. Udało się praktycznie zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Miło go rozpoczęliśmy, świętując Dzień Dziecka tradycyjnymi zabawami, grami przeprowadzonymi w realu, czyli „pod chmurką” na boisku szkolnym, na dziedzińcu i na holu. Niektórzy mieli jeszcze to szczęście, że rodzice zorganizowali im radosne spotkanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim. A że w każdym jest odrobina dziecka, to i dorośli dobrze się bawili. Dla uczniów klas drugich po gimnazjum niewątpliwą atrakcją była wycieczka, pozwalająca połączyć miłe z pożytecznym – szaloną zabawę w Energylandii z historycznymi ciekawostkami Krakowa. Była to też doskonała okazja na odbudowanie relacji z rówieśnikami, integrację rocznikowych osiemnastolatków.

Naukowo był to miesiąc podsumowujący całoroczną pracę, dający jeszcze szansę na poprawki i uzupełnienia. Tak też udało się podsumować udział uczniów w konkursach i olimpiadach z wielu przedmiotów. Owoce tych edukacyjnych wysiłków widzieliśmy dokładnie na zakończeniu w postaci „góry” nagród i świadectw promocyjnych z wyróżnieniem.

Co ciekawego się jeszcze wydarzyło w czerwcu?

Z powodzeniem wystartował cykl „Hetmańskie miejsca (nie)oczywiste”  prezentujący ciekawe znane i nieznane zakątki budynków przy Dominikańskiej 5 i 7. Odbyły się interesujące I Letnie Pokazy Chemiczne, które zgromadziły na dziedzińcu grupę pasjonatów tej dziedziny. Wielu ciekawostek można się było dowiedzieć z zagadek stawianych publiczności, np. który pierwiastek wziął swoją nazwę od wyspy Cypr, po łacinie zwanej Cuprum (miedź Cu), albo jaki jest najdroższy pierwiastek na świecie (Kaliforn, którego cena wynosi około 108 mln zł/gram). Udało się pokazać kilkanaście efektownych i barwnych doświadczeń oraz  pobić rekord produkcji pasty dla słoni. Tych, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu, odsyłamy do relacji przygotowanej przez Hetmaniak TV .

Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się również XXI Tarnobrzeski Bieg na Orientację, zorganizowany przez I SLO i UKS Hetman. Odbył się on na terenie dzikowskiego parku z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Nie zabrakło też w gronie Hetmana pasjonatów historii i militariów, co widać było podczas Turnieju gry strategicznej „Wrzesień 1939”, gdzie można było poznać ciekawe szczegóły batalistyczne, a nawet zmienić bieg historii. Natomiast Światowy Dzień Krwiodawcy przypomniał, jak ważna i cenna jest każda kropla krwi.

Zakończony został ponadto projekt ekologiczny „1Planet4All” dający młodzieży świadomość i wiedzę o zmieniającym się klimacie na Ziemi, a także o skutkach z tego wynikających i o potrzebie ochrony klimatu w zakresie lokalnym i globalnym.

Sukcesami mogli się pochwalić na końcu roku uczestnicy Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Szczególnie zaś wyróżnili się nasi społeczni działacze, którzy w  VII edycji Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”uzyskali 47. miejsce w kraju i 5. na Podkarpaciu. Projekt #PoznajMyTarnobrzeg otrzymał Złotego Wilka w kategorii „Przestrzeń miejska”, z kolei zaś projekt przeSANDOmierz zyskał nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt zrealizowany w szkole.

O wartości czytania poezji (ale i nie tylko o tym) mówił niezwykle interesująco pan Dariusz Lewandowski podczas nietypowej lekcji języka polskiego. Zaintrygował z pewnością niektórych albo też i zainspirował do poznawania świata oczami i emocjami innych ludzi. Miało to dobry odzew kolejnego dnia, gdy w ponad siedemdziesięcioprocentowym składzie zgłosiła się społeczność Hetmana, by w różnych miejscach szkolnych czytać czy to ulubione lektury czy też polecane nowości.

Upalna pogoda (jakże inna po zimnym maju) wymusiła pewne zmiany w końcówce harmonogramu szkolnego. Ale wydaje się, iż wyszło to wszystkim tylko na dobre, gdyż wspólne czytanie, zabawa nad wodą, prace porządkowe i oglądanie ambitnego filmu  przyczyniły się do głębszego odczucia hetmańskiej wspólnoty. Dobrze też zintegrowała nas Hetmańska Strefa Kibica, wspaniale się bawiliśmy nawet mimo kiepskich notowań polskiej drużyny piłkarskiej.

W ostatnim dniu roku szkolnego posumowane zostały działania, które miały miejsce w minionym okresie, doceniono także zaangażowanie wszystkich w procesy edukacyjne, zwłaszcza uczenie się i nauczanie. Czas pandemii wiele zmienił w polskiej edukacji. Analizując plusy i minusy tej sytuacji, chcielibyśmy wykorzystać to, co najlepsze, podczas powrotu do normalności.

Oby składane przez Pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego i przez przedstawicieli Sejmiku Uczniowskiego życzenia zasłużonego i bezpiecznego wypoczynku w pełni się zrealizowały! Miejcie oczy szeroko otwarte na świat i ludzi, cieszcie się pięknem natury, a jednocześnie nie bójcie się nowych wyzwań i realizujcie swoje marzenia! A jeśli ktoś marzył o rejsie żaglówką, to może się to niechybnie spełnić na naszym pięknym tarnobrzeskim akwenie. Szczegóły tu.