Wyjątkowo zimny maj

„Dzień za dniem pada deszcz,

Słońce śpi, nie ma Cię,

jest  mi bardzo, bardzo źle.

Zimny kraj, zimny maj

Koty śpią, miasto śpi,

Czarodziejskie śnią się sny…”

Słowa, autorstwa Olgi i Marka Jackowskich, mają już 30 lat (piosenka „Wyjątkowo zimny maj” wydana została bowiem na płycie „Derwisz i Anioł” w 1991 r.), a są niezwykle adekwatne do maja 2021 roku. Ktoś kiedyś zaobserwował pogodowe anomalie, majowe przymrozki, „zimne Zośki”, czasem przyśpieszenia, niekiedy  natomiast duże opóźnienia w rozwijającym się świecie przyrody. A tegoroczny maj rzeczywiście okazał się pod tym względem wyjątkowy. Z wielu i to różnorodnych powodów, od niekwitnących kasztanów na maturach począwszy!

Primo – odbyły się matury, zgodnie z planem i w bardzo sprzyjających warunkach, bez obecności innych klas w szkole (tu można docenić zalety zdalnego uczenia), a przy życzliwych, uśmiechniętych komisjach i oczywiście z zachowaniem DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka). Wrażenia tegorocznych maturzystów były mieszane – od euforii po języku polskim („Lalka” zawsze i ponad wszystko!), poprzez zadziwienie na matematyce rozszerzonej, błędny wzrok na biologii i niby przewidywalny wirtualny świat informatyki. Na końcu zaś (a dla niektórych między egzaminami) odbywała się portretowa sesja fotograficzna, upamiętniająca ten niezwykły rocznik absolwentów Anno Domini 2021.

Secundo – wróciliśmy do macierzy, czyli w mury budynków przy ul. Dominikańskiej 5 i 7, rozpoczynając od uroczystych obchodów Dnia Patrona 20 maja. Miło było się spotkać w realnym świecie, przypominając sobie chwalebną postać Hetmana Jana Amora Tarnowskiego, wspólnie śpiewając i grillując. Zgodnie z tradycją dwie osoby działające aktywnie na rzecz Szkoły uhonorowane zostały tytułami „Zasłużony Profesor Hetmana” i „Zasłużony dla Hetmana”. W tym roku pierwszy z tych tytułów przypadł Pani Anieli Kmieciak-Janiszewskiej, która przyczyniła się do powstania naszej Szkoły oraz społecznej szkoły podstawowej, a ponadto pięknie propagowała, od początku istnienia „Hetmana”, język i kulturę francuską. Miano „Zasłużony dla Hetmana” otrzymała z kolei Pani Renata Piotrowska, która przez 6 lat sprawnie pełniła funkcję przewodniczącej Rady Szkoły, angażując się szczególnie w rozwój szkolnej bazy.

Tertio – rozstrzygnięte zostały różne konkursy, m.in. Szkolny Konkurs Fizyczny „Ciekawe doświadczenia – proste wyjaśnienia. Ponadto w maju do grona hetmańskich olimpijczyków dołączyli: finalista XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, laureat 3 stopnia XIV Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH. Niemałym sukcesem międzynarodowym może pochwalić się także fascynat modelarstwa, który został laureatem „Bielskiej Majówki Modelarskiej 2021, prezentując model krążownika HMS „Good Hope”, owoc prawie dwuletniej, żmudnej pracy. A wreszcie w murach Hetmana znaleźli się finaliści III Hetmańskiego Konkursu Nauk Społecznych, którzy po rozwiązaniu zadań końcowych, w oczekiwaniu na wyniki, wysłuchali ciekawej, profesjonalnej prelekcji nt. odpowiedzialności karnej nieletnich. Wyłonieni laureaci tegoż Konkursu mają prawo dostania się do „Hetmana” z maksymalną punktacją rekrutacyjną. Było więc o co walczyć! Świetnie spisali się też w Letnich Mistrzostwach Podkarpacia nasi pływacy, członkowie UKS Hetman, którzy w tych zawodach zdobyli aż 9 medali w różnych konkurencjach.

Quarto – nie słabły społeczne działania hetmańskiej młodzieży. Nasi przedstawiciele, we współpracy z Fundacją „Siepomaga” oraz „Serce dla Maluszka”, wsparli zbiórkę na rzecz chorego Bartusia. Zagościliśmy również na ekranach „Dzień dobry TVN”, prezentując projekt społeczny #PoznajMY Tarnobrzeg, realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Ponadto nasi uczniowie byli gośćmi sandomierskiej telewizji STV i tarnobrzeskiego Radia Leliwa, gdzie mieli okazję promować swój projekt przeSANDOmierz, realizowany także na rzecz Zwolnionych z Teorii.

Quinto – bynajmniej nie o „Vabank” tu chodzi i słynnego kasiarza Henryka Kwinto, ale też o podtekst kryminalny pewnej lekcji on-line. Zabawne wspomnienie Zbrodnicze trio zostało dedykowane maturzystom z klasy 3a. Poza tym odbyły się dwa ciekawe i inspirujące spotkania wirtualne – pierwsze z Filipem Cembalą, aktorem i wokalistą, który dzielił się swymi doświadczeniami zdobytymi w różnych spektaklach muzycznych i teatralnych; drugie natomiast z przedstawicielem Akademii Fact-Checkingu, Marcelem Kiełtyką, który uwrażliwiał uczestników warsztatów na fałszywe informacje przedstawiane w programach wyborczych i mediach społecznościowych.

Sexto – wróciły do rzeczywistego świata działania Sejmiku Uczniowskiego. Odbyły się wreszcie odkładane z jesieni wybory uzupełniające. 13 nowych osób (szczęśliwa trzynastka!) zasiliło grono reprezentantów ogółu uczniów. Życzymy całemu Sejmikowi ciekawych pomysłów i powodzenia  w ich realizacji! Już przedsmak tego mogliśmy odczuć w Dniu Galaretki. Była smaczna i motywująca, a niektórych może też zainspirowała do zrobienia aromatycznego deseru dla Mamy.

Septimo – hetmańska młodzież, pod okiem chemiczki-praktyczki, zaprezentowała ciekawe zadania dotyczące estrów, zebrane w 11 tomiku serii Biblioteka Hetmana, zatytułowanym „Estrozagadki”. Nasi uczniowie zachęcali także w maju do obejrzenia swoich projektów kulinarnych Projectos en Hetman, realizowanych w języku hiszpańskim. Entuzjasta szachów zdradził nam historię i tajniki tej królewskiej gry, zachęcając do wzięcia udziału w zmaganiach na prawdziwej szachownicy. Wielbiciel Toskanii zapraszał do niezwykle uroczej krainy wina i oliwy, a miłośnik Świętokrzyskiego przybliżył zabytki bliskiego nam Sandomierza, z którego pochodzi wielu naszych uczniów. Prawdą bowiem jest łacińska maksyma „aliena laudatis, vestra ignoratis” (cudze chwalicie, swego nie znacie)! To dobre pomysły na zbliżające się wakacje. A może jeszcze nad morze rejsem na Rzeszowiaku?

Octavo – koniec miesiąca to gorąca sesja egzaminacyjna w ramach zaplanowanych wcześniej egzaminów semestralnych. Niektórzy po raz pierwszy doświadczyli takiego sposobu sprawdzenia swej wiedzy. I oby zaowocował pozytywnymi wynikami! Może niektórzy zabłysną w zakresie chemii i będą mogli dołączyć do grona uczestników  I Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików, która odbędzie się we wrześniu br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale pretendować do niej trzeba już teraz!

In extremo, czyli na końcu, zapraszamy nowych adeptów do zapoznania się z ofertą edukacyjną Szkoły i zasadami rekrutacji oraz na Letnie Pokazy Chemiczne, które będą miały miejsce 8 czerwca o godz. 17 na terenie Szkoły. Może spełnią się czarodziejskie sny…

Do zobaczenia więc w „Hetmanie”!