Wspólna praca czyni cuda – projekt „Akceptunek” na finiszu

Tegoroczna edycja Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii” już dobiega końca, a wraz z nią efekty działań podsumowuje projekt „Akceptunek” w składzie: Amelia Sus, Roksana Dziura, Zofia Baniecka, Dominika Piejko, poruszający tematykę zaburzeń psychicznych zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Dzięki aktywności w mediach społecznościowych dziewczynom udało się przedstawić charakterystykę zaburzeń psychicznych zarówno z naukowego punktu widzenia, jak i za pomocą filmów, książek i podcastów poruszających te wątki. Na Facebooku i Instagramie przeprowadzone zostały również dwa rozdania książkowe o tematyce psychologicznej, dzięki którym zwycięzcy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zaburzeń. Dzięki wsparciu Pana Prezydenta Miasta Tarnobrzega Dariusza Bożka w całym mieście rozwieszone zostały plakaty promujące projekt. Wywiad z Panią Psycholog Bożeną Andrychowicz oraz wystąpienie w Radio Leliwa także przyczyniły się do zrozumienia problemów, z jakimi zmagają się osoby z zaburzeniami psychicznymi.

W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, „Akceptunek” zaczął działać także lokalnie. Współpracując z Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu i Szkolnym Kołem Wolontariatu przeprowadzono w Hetmanie zbiórkę na rzecz pomocy Ukrainie, dzięki której zgromadzono odzież, obuwie, środki higieny osobistej, opatrunki oraz zabawki dla dzieci. Członkinie projektu stworzyły także listę chętnych do spędzania czasu z dziećmi z Ukrainy oraz udzielania im korepetycji. Pieniądze ze zbiórki, pierwotnie założonej na rzecz projektu, postanowiono wpłacić na pomoc Ukrainie. Jedną z wyjątkowych akcji, jakich podjął się projekt, było stworzenie z pomocą naszej uczennicy, Oliwii Ciby, mini-słowniczków ukraińsko – polskich w formie plakatów, które rozwieszono w kilku miejscach w szkole i mieście, aby pokonać dzielącą nas z Ukraińcami barierę językową.

Dzięki wszystkim tym działaniom podjętym przez „Akceptunek”, a także wyzwaniom, którym dziewczyny musiały stawić czoła, realizujące projekt doszły do wspólnego wniosku: w obecnych czasach wojny i pandemii najważniejsze jest, aby wzajemnie się wspierać i sobie pomagać. Dzięki miłości i zaangażowaniu można pokonać wszelkie przeszkody, a także dokonać ogromnych zmian w otaczającym nas świecie. Wyciągajmy więc do siebie pomocną dłoń, służmy dobrą radą i nigdy nie traćmy optymizmu. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość, możemy być jednak pewni, że WSPÓLNA PRACA w dobrym celu CZYNI CUDA.