Wielki Finał IX Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam.

Jeśli chcesz zajść daleko, idź w grupie.

 

Do tradycji należy już celebrowanie sukcesów uczniów i studentów na zakończenie całorocznych działań projektowych w ramach Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. W tym roku w „Hetmanie” finalistami IX edycji tej olimpiady zostali:  „Miło Cię widzieć” (Kacper Janczy – szef grupy, Zuzanna Świstek, Maria Wójcik, Grzegorz Rawski, Maciej Wolak) oraz „ŚwiadoMi obYwatele” (Hanna Tenderowicz – szefowa grupy, Zofia Baniecka, Oliwia Górna, Lena Hajduk, Karol Wojtal).  Wszyscy uczestniczyli wczoraj w Wielkim Finale, który odbył się w Warszawie.

Cały dzień uczniowie mieli zapełniony różnymi atrakcjami – wykładami, warsztatami, spotkaniami z wyjątkowymi gośćmi, mentorami i rówieśnikami. O godzinie 16:00 rozpoczęła Gala Wielkiego Finału, podczas której tradycyjnie ogłaszana jest lista projektów nagrodzonych najwyższym trofeum w tej olimpiadzie, czyli Złotymi Wilkami. Imprezie  towarzyszy także, wzbudzający największe emocje, konkurs o nagrodę Złotego Wilka Pitch Contest. Jest to najtrudniejsze zadanie, ponieważ wymaga wystąpienia „na żywo” przed kilkutysięczną publicznością i jurorami zadającymi mówcom pytania. Do tej konkurencji jury wyłania ok. 30 projektów (z wszystkich zrealizowanych w danym roku w Polsce), a ich twórcy prezentują się na przedpołudniowych przesłuchaniach. W tej grupie wyróżnionych znalazł się hetmański projekt „Miło Cię widzieć”, który zaprezentowali Kacper Janczy i Maria Wójcik. Ich wystąpienie było naprawdę profesjonalnie przygotowane! Nie dziwi więc, że projekt znalazł się w ścisły finale, jako jeden z trzech wyróżnionych! Kacper i Maria mogli opowiedzieć o działaniach całego zespołu raz jeszcze, przed kamerami, w świetle jupiterów, przed jurorami i 4-tysięczną publiką zgromadzoną w hali na warszawskim Służewcu. Brawa i gratulacje za profesjonalizm, dojrzałość i odwagę!

Podczas Gali głos zabrali wyjątkowi goście, wywodzący się ze środowisk polskiej edukacji, biznesu i zarządzania. Uroczystość otwarła prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii, Paula Bruszewska. Ze wzruszeniem wspominała swoje pierwsze kroki w pracy nad projektami społecznymi, początki działania Fundacji. Z dumą podkreśliła, że w przyszłym roku Zwolnieni świętować będą dziesięciolecie istnienia, a ich innowacyjne pomysły weszły do szkół (przedsiębiorczość jako przedmiot szkolny i w przyszłości – maturalny) oraz na uczelnie wyższe. W Olimpiadzie Praktycznej nie chodzi o nagrody, choć te cieszą – mówiła  –  ważne jest to, co z pracy nad projektem społecznym uczniowie potrafią wynieść: doświadczenie, rozwój kompetencji miękkich czy wreszcie – poczucie wykonania zadania ważnego, zmieniającego rzeczywistość. Po Pauli Bruszewskiej głos zabrali m. in. Rektor SGH, Wicerektor Akademii im. Leona Koźmińskiego i inni zaproszeni goście. Wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali, że Zwolnieni kształtują liderów. „To Wy zmieniacie świat!” – mówiono, zwracając się do finalistów olimpiady.

Po krótkich przemówieniach zaproszonych osobistości nastąpiło przyznanie nagród Złotych Wilków i Złotego Wilka Pitch Contest. Ogromną radość sprawiła nam informacja, że projekt hetmańskiego teamu „Miło Cię widzieć” zgarnął wszystkie trzy wilcze nagrody: Brązowego Wilka (za najlepszy projekt w szkole), Srebrnego Wilka (za najlepszy projekt w województwie podkarpackim) i Złotego Wilka (za najlepszy projekt w Polsce w kategorii Zdrowie i Sport)!!! Do tego dołożyć trzeba finał o nagrodę Pitch Contest i znalezienie się w trójce wyróżnionych! Gratulujemy!

Jeszcze jedna miła wiadomość z wczorajszego Wielkiego Finału. Uczennica klasy II b, Oliwia Ciba, choć nie pod hetmańskim sztandarem, ale równie skutecznie zrealizowała projekt „INVECO”, za który jej zespół otrzymał Brązowego i Srebrnego Wilka oraz nagrodę pieniężną LIDLa. Oliwka napisała: „W ramach projektu, razem z 3 współzałożycielkami z każdego zakątka Polski, postanowiłyśmy podziałać w dziedzinie ekologii, a mówiąc konkretniej – rozpropagować ideę upcyclingu i wielorazowości. We współpracy i przy wsparciu merytorycznym naukowców, ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii i biologii, poszerzałyśmy wiedzę naszych rówieśników, tworząc artykuły i treści edukacyjne oraz organizując wydarzenie w centrum Krakowa, na którym pojawiło się ponad tysiąc osób!”.

Czekamy we wrześniu na kolejnych mądrych, odważnych, aktywnych, zmieniających świat na lepsze! (rd)