V Finał Hetmańskiego Konkursu Nauk Społecznych

W minioną sobotę (1 IV) miał miejsce „jubileuszowy”, piąty już finał zmagań uczniów szkół podstawowych w Hetmańskim Konkursie Nauk Społecznych. Ten nowatorski projekt, w którym rywalizują uczniowie, łączy w sobie  wiedzę i jej zastosowanie w analizie zjawisk życia codziennego z zakresu nauk o społeczeństwie, historii i ekonomii. Pozwala uczestnikom lepiej bardziej interdyscyplinarnie zrozumieć otaczający świat.

W tegorocznym finale wzięło udział 9 szkół podstawowych i  47 uczestników.

Oczekując na sprawdzenie prac, uczniowie wysłuchali wykładu mecenas Magdaleny Harnik na temat Prawa wobec mowy nienawiści, a następnie mogli porozmawiać z przedstawicielami samorządu szkolnego Hetmana i uczniami naszej szkoły, pomagającymi w organizacji finału.

Nie zabrakło także tradycyjnie słodkiego poczęstunku.

Zwycięzcą V HKNS został Igor Bakalarz z Szkoły Podstawowej w Turbi, a tytuł laureatów zdobyli: Zuzanna Galus (2 miejsce, SP w Dąbrowicy), Aleksandra Bańka (3 miejsce, SP w Dąbrowicy), Maja Piotrowska (4 miejsce SP nr 10 w Tarnobrzegu), Nikodem Marek (5 miejsce, SP w Dąbrowicy). Nikodem Marek również otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu Głównego HKNS za zwycięstwo w tzw. „Bloku zmiennym” zawodów.

Gdy analizujemy wyniki, nie dziwi fakt, iż dyplom dla najaktywniejszej szkoły bieżącej edycji otrzymała Szkoła Podstawowa z Dąbrowicy, który odebrała opiekun merytoryczny uczniów, pani Ewa Koper. Drugi taki tytuł Komitet przyznał Szkole Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu za najliczniejszy udział w konkursie i finale zawodów. Dyplom trafił na ręce pani Teresy Wolskiej.

Łącznie przyznano, zgodnie z regulaminem, 35 tytułów finalistów.

Gratulacje dla Igora Bakalarza (który zdobył prawo przyjęcia do I SLO) i wszystkich laureatów, finalistów i uczestników zawodów za to , że chciało się im chcieć czegoś więcej ponad tradycyjną edukację szkolną.

Organizatorzy konkursu składają gorące podziękowania dla nauczycieli uczestników rywalizacji za przygotowanie do zawodów, opiekę i pomoc w ocenianiu prac podczas sobotniego finału oraz Dyrekcji, nauczycielom i uczniom „Hetmana” za pomoc w organizacji konkursu.

Test finałowy i lista uczestników V HKNS wraz z wynikami znajdzie się wkrótce w zakładce projektu na stronie Hetmana.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok w VI Finale HKNS. (GK)