Uroczyste obchody Dnia Patrona

Dzisiaj był wyjątkowy dzień dla całej hetmańskiej społeczności. Uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.

Wyjątkowo, bo pierwszy raz od wielu miesięcy, pomimo maseczek i wciąż obowiązujących obostrzeń, ale jednak razem, wspólnie, nauczyciele i uczniowie. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tylko część klas miała możliwość wzięcia udziału w uroczystości. Pozostali uczniowie wydarzenie mogli zobaczyć w Internecie. Jednym z najważniejszych punktów programu związanym z obchodami Dnia Patrona jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla naszej szkoły. Wspomniane tytuły przyznaje Rada Szkoły. W tym roku tytuł „Zasłużony Profesor Hetmana” przyznany został pani Anieli Kmieciak – Janiszewskiej, jednej z założycielek szkoły, pierwszej wicedyrektor i nauczycielce języka francuskiego. Wyróżniona została również pani Renata Piotrowska, która otrzymała statuetkę „Zasłużonego Dla Hetmana”. Pani Piotrowska przez wiele lat pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Szkoły, była inicjatorką wielu przedsięwzięć a także przyczyniła się do rozbudowy bazy szkoły. Ważnym punktem uroczystej akademii było przekazanie sztandaru młodszym kolegom, w związku z tym, że wraz z odejściem klas maturalnych upłynęła kadencja służby chorążego i jego asysty. Następnie głos zabrał Dyrektor, Paweł Dobrowolski, który przedstawił zgromadzonym sylwetkę patrona i  podkreślił przede wszystkim to, że Hetman Jan Tarnowski był postacią wielowymiarową i niezwykłą. Wszechstronnie wykształcony, znakomity żołnierz, mecenas kultury, a także mąż stanu, Europejczyk, znawca sztuki i dyplomata. Na wędrówkę śladami patrona szkoły zaprosiła wszystkich zgromadzonych klasa 2e, która przygotowała film przedstawiający życie i działalność Jana Amora Tarnowskiego, a także jego związek z Dzikowem oraz Tarnobrzegiem. Część artystyczną uświetnili nasi wspaniali wokaliści, uczniowie i absolwenci, w koncercie wspomnieniowym, który zabrał nas w sentymentalną podróż. Na scenie zaprezentowali się: Emilia Piątkowska, Wiktoria Ziarko, Karol Kraska, Emilia Roman, Piotr Stasiak i Natalia Ciecierska. Wisienką na torcie było wspólne karaoke. Na koniec nie zabrakło tradycyjnego kociołka, chleba ze smalcem i ogórkiem a także kiełbasek z grilla! Wszyscy zostali zaproszeni na hetmański piknik.

Serdeczne podziękowania należą się prowadzącym – Alicji Sierant i Martynie Szmołdzie. O nagłośnienie zadbali – Bartosz Prysak i Maciej Dec. Dziękujemy serdecznie za pomoc Pani Magdalenie Ciach, Panu Grzegorzowi Serwanowi i Panu Adamowi Kunyszowi. (AN i KŁ)