Świętujemy w Warszawie – Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

23 maja 2024 r., w ogromnych obiektach Toru Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbył się Wielki Finał Zwolnionych z Teorii. To doroczna impreza, na którą do stolicy zjeżdżają się młodzi ludzie z całej Polski, by celebrować sukces (zdobycie tytułu finalisty i ukończenie projektu społecznego), wymieniać się doświadczeniami, uczestniczyć w ciekawych spotkaniach czy po prostu się poznać i zdobyć nowych przyjaciół.

Na magentowym dywanie nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Trzy zespoły („Schronisko Książek”, „Równowartościowi”, „Brzęcząca Harmonia”) ukończyły prace nad projektami i 10 uczennic uzyskało w tym roku tytuł finalistek X Olimpiady Praktycznej Zwolnieni z Teorii. Reprezentantki tej grupy (Hanna Tenderowicz, Oliwia Górna, Martyna Piekarska, Emilia Mikula, Emilia Kutowicz i Jagoda Babińska) mogły uczestniczyć w przygotowanym przez organizatorów wspaniałym przedsięwzięciu. Na dziewczyny czekało mnóstwo atrakcji, spotkań, warsztatów oraz udział w gali rozdania Złotych Wilków, czyli dodatkowych wyróżnień za najlepsze projekty społeczne w Polsce. Rozmach imprezy zrobił wrażenie na wszystkich. Mnóstwo ludzi, wspaniała oferta zajęć, znane twarze ze świata biznesu, mediów i polityki… Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, przedstawicieli rządu (np. Katarzyny Lubnauer, Krzysztofa Gawlikowskiego) i in.

W tegorocznej olimpiadzie tytuł finalisty uzyskało 7 466 uczniów, którzy zrealizowali 1552 projekty społeczne. W ten sposób młodzi ludzie wpłynęli na swoje otoczenie, zmieniając je na lepsze. Nie od dziś wiadomo, że „bez ludzi nie da się zbudować mostów”. Jeśli tylu młodych wykazało się zaangażowaniem, to przyszłość jawi się w nieco jaśniejszych barwach, a droga od człowieka do człowieka, dzięki „zbudowanym mostom” – wydaje się krótsza i łatwiejsza. Na tym polega cudowna siła młodości – energii, zaangażowania, bezinteresownego działania dla dobra innych.

W najmroczniejszym okresie w historii XX wieku  młodziutka Anna Frank zanotowała  krzepiące słowa: „Jakie to cudowne, że nikt nie musi czekać ani chwili, zanim zacznie ulepszać świat”. Kto zna historię życia Anny Frank, zachwyci się mocą wiary owej dziewczyny. A pod powyższym zdaniem z „Dziennika” Anny mógłby podpisać się każdy z magentowej społeczności Zwolnionych z Teorii. „Nie czekaj ani chwili! Działaj  teraz!” – takie przesłanie niesie ze sobą magenta jako kolor symbolizujący Zwolnionych. A gdy zrobi się pierwszy krok, zrealizuje się choć jeden z postawionych sobie celów, momentalnie rośnie ochota, by podjąć się kolejnego zadania, bo: „Osiągnięcie celu jest punktem startowym do osiągnięcia kolejnego” (John Dewey). Niech więc zadziała prawo serii. Czekamy na nowe projekty zarówno doświadczonych olimpijczyków, jak i wszystkich, którzy działanie i pomoc potrzebującym mają we krwi. (rd)

Link do rankingu 2024 https://zwolnienizteorii.pl/ranking Dzięki zrealizowanym projektom społecznym nasza szkoła uplasowała się w tym roku na 7 miejscu w województwie! Zespół „Schronisko Książek” zdobył Brązowego Wilka i wyróżniony został nominacją do Złotego Wilka. Gratulujemy!