Święto poezji

W minioną środę, 17 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie z Jerzym Illgiem, redaktorem krakowskiego Wydawnictwa Znak, pisarzem, krytykiem literackim. Pretekstem do odwiedzenia naszego miasta przez legendarnego Redaktora była promocja książki „Mój przyjaciel wiersz”. W to ważne wydarzenie kulturalne włączyła się także społeczność „Hetmana”.

Imprezę przygotowała i poprowadziła hetmańska polonistka, dr Renta Dąbrowska, zaś aktywny udział w artystycznym zdarzeniu wzięły uczennice z polonistycznego kółka olimpijskiego: Roksana Dziura, Julia Kutyła, Milena Masak, Zuzanna Świstek, Maria Wójcik, które fenomenalnie czytały wybrane wiersze z książki honorowego gościa z Krakowa. Wydarzeniu towarzyszyły również występy muzyczne Roksany Dziury i Emila Treli. Nad dokumentacją fotograficzną i filmową imprezy czuwały: Oliwia Babiarz i Natalia Kmuk. Po zakończeniu spotkania Jerzy Illg otrzymał pamiątkowe upominki, swój portret wykonany przez Milenę Masak oraz jeden z zeszytów hetmańskiej serii wydawniczej z pracami naszych absolwentów – wierszami Pawła Hajduka i ilustracjami Arkadiusza Stokłosy.

Na wieczór z poezją i na spotkanie z cudownym gawędziarzem, jakim jest szef krakowskiego wydawnictwa, przybyło wielu zainteresowanych. Warto nadmienić, że Jerzy Illg otrzymał wyjątkowy dar od Losu – poznał wielu nadzwyczajnych ludzi, podróżował po całym świecie, przyjaźnią obdarzyli go nobliści (np. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Josif Brodski, Seamus Heaney). Specjalną nagrodą dla hetmaniaków było więc mniej oficjalne spotkanie po zakończeniu wieczoru promocyjnego oraz możliwość przeprowadzenia osobnego, półgodzinnego wywiadu z tym fascynującym człowiekiem! W rolę dziennikarek wcieliły się wtedy: Roksana Dziura i Milena Masak. Ten materiał już wkrótce, po zakończeniu prac montażowych, zostanie wyemitowany przez naszą szkolną telewizję.

O spotkaniu napisali:

https://mbp.tarnobrzeg.pl/19-newsflash/1989-spotkanie-z-jerzym-ilgiem-zaproszenie

https://leliwa.pl/tarnobrzeg-wieczor-z-illgiem/

https://tyna.info.pl/wspomnienia-z-cenionymi-literatami-zamkniete-w-ksiazce-spotkanie-z-jerzym-illgiem/