Sukces Kacpra Lipca w XLIX Olimpiadzie Geograficznej

W miniony weekend odnotowaliśmy kolejny sukces – Kacper Lipiec, uczeń klasy 3d uzyskał tytuł finalisty XLIX Olimpiady Geograficznej.  Finał olimpiady odbywał się  w gościnnych progach I LO im. Mikołaja Kopernika w  Katowicach . 121  uczniów z całej Polski walczyło o tytuły finalisty, laureata oraz o udział w międzynarodowych olimpiadach w Indonezji i Estonii.

Uczestnicy zawodów finałowych rozwiązywali testy pisemne, a także rywalizowali w konkursie terenowym z wykorzystaniem specjalnych aplikacji internetowych. Wśród nich wyłoniono 24 laureatów, którzy wzięli udział w części ustnej, odbywającej się z udziałem publiczności.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele uczestniczyli poza tym w warsztatach terenowych i wykładach, spośród których należy wymienić spotkanie z najwybitniejszym polskim himalaistą Krzysztofem Wielickim oraz wizytę w Planetarium Śląskim w Chorzowie.  Podczas wycieczki terenowej pasjonaci geografii zwiedzili m.in.  kopalnię Guido w Zabrzu, zabytkowe górnicze osiedle Nikiszowiec  oraz zrekultywowane tereny górnicze, takie jak  kamieniołomy, hałdy i wyrobiska  po dawnych kopalniach piasku.

A oto wrażenia Kacpra z pobytu w Katowicach:

„Olimpiada Geograficzna była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Spełniłem swoje marzenie i spędziłem miło czas, zwiedzając największe polskie zagłębie węglowe. Poznałem wielu kolegów, którzy podzielają moje zainteresowania i razem świetnie się bawiliśmy. Teraz już wiem, że chcieć, to znaczy móc.”