Styczeń w Hetmanie

Styczeń rozpoczęliśmy nauką zdalną i tak też ten miesiąc kończymy, spotykając się na lekcjach online.

W międzyczasie jednak udało się nam być w szkole, zakończyć pomyślnie pierwszy semestr, rozpocząć drugi, ale tuż po jego inauguracji weszliśmy znów w zdalne nauczanie i uczenie się.

Co się wydarzyło w styczniu?

Dla maturzystów najważniejsza była studniówka, wyczekiwana z obawami, czy aby jej nikt nie odwoła. Nie na darmo długo trwały przygotowania do tego balu i próby poloneza. Sama impreza przebiegła wspaniale, zostawiła fantastyczne wspomnienia, a jak podkreślił Pan Dyrektor, dziękując młodzieży już po imprezie, przywróciła wiarę w to, że młodzież potrafi zachować odpowiedni poziom, ma poczucie humoru (ukłony dla 3c) i że potrafi się cieszyć chwilą, bawiąc się do białego wręcz rana.

Cała Szkoła z przyjemnością odebrała informację o uzyskaniu Złotej Tarczy w Rankingu Ogólnopolskim Perspektyw – 50 miejsce w kraju, drugie na Podkarpaciu, przy czym w rankingu maturalnym 1 lokata. Mowa o całej Szkole, gdyż na ten sukces pracowali wszyscy – ubiegłoroczni maturzyści, pracowici olimpijczycy, zaangażowani nauczyciele, wszystkie osoby tworzące dobry klimat, sprzyjający nauce i wszechstronnemu wsparciu. O Szkole pojawiły się informacje w lokalnych mediach – w Telewizji Lokalnej, Tygodniku Nadwiślańskim, na portalach internetowych. Szkolny chór Vox Hetmaniae uświetnił mecz tenisa stołowego między zaprzyjaźnioną z nami drużyną KTS Enea Siarka Tarnobrzeg a drużyną z Francji, walczącymi w ćwierćfinale Ligii Mistrzyń.

Dla większości uczniów ważne było zakończenie semestru, uzyskanie pozytywnych ocen, podsumowanie frekwencji (są tacy, którzy nie opuścili ani godziny!), a także podjęcie decyzji co do wyboru dalszego kształcenia na poziomie rozszerzonym – rezygnacja z dotychczas realizowanego przedmiotu lub dobranie nowego, gdyż zmieniły się plany co do studiów, bądź też dlatego że nie „opłaca się” zostawać dłużej na łacinę czy WDŻ-et.

Dla olimpijczyków ważne były kolejne etapy z wybranych przedmiotów. Z historii, po zmaganiach pisemnych i ustnych na poziomie rejonu, mamy już osobę wytypowaną do finału. W 71 Olimpiadzie Fizycznej uczeń przeszedł część teoretyczną i czeka na zakwalifikowanie do części praktycznej. Z biologii odbył się już etap okręgowy, w którym wzięło udział sześciu Hetmaniaków. W rejonie reprezentował nas końcem stycznia uczeń biorący udział w Olimpiadzie o Polsce i Świecie Współczesnym. Z matematyki dwóch uczniów będzie brać udział w zawodach okręgowych, w tym samym dniu, 12 lutego br., z języka polskiego  trzy uczennice będą pisać literackie prace i rozwiązywać testy gramatyczne, walcząc o dojście do części ustnej. Podobnie rzecz się ma z XX Olimpiadą Lingwistyki Matematycznej, której etap rejonowy wkrótce się odbędzie, a wezmą w niej udział trzy uczennice. O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej w zakresie chemii będą ubiegać się dwie uczennice, a o Diamentowy Indeks AGH jeden uczeń, ale za to z dwóch przedmiotów – z matematyki i fizyki. Jeśli ktoś pilnie śledzi naszą stronę, to też na pewno zauważył, że są i tacy uczniowie, którzy biorą udział w kilku olimpiadach i robią to dla własnej przyjemności – brawa i szczególny doping dla Pauliny O. i Tomka S.!

Co jeszcze sprawiło nam radość w styczniu?

Na pewno ucieszyła wygrana w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Zasprejuj zarazki”, a także przeglądanie poświątecznej galerii. Niemałą frajdę miały też pewnie uczennice na smacznych lekcjach WF-u. Szkolna Hetmaniak TV wyemitowała wywiad z Jerzym Ilgiem, opiekunka szkolnego księgozbioru przypomniała natomiast o godzinach wypożyczania książek w 2 semestrze.

Ożywieniu życia szkolnego i miłemu spędzeniu razem czasu posłużyły Dzień Bluzy Szkolnej i Dzień Gier Planszowych, przygotowane przez niezawodny Sejmik Uczniowski. Nie odbył się niestety seans filmowy „35 mm – historii, literatury, biopic, oskary”, na który zaplanowany był ciekawy film „Jak zostać królem” , który warto w wolnej chwili obejrzeć.

Na luty zaplanowano kilka konkursów – Zimowy Konkurs Fotograficzny – termin 15 lutego, II Szkolny Konkurs Pięknego Czytania – termin 28 lutego. Ponadto dla uczniów 8 klas SP zorganizowana zostanie 4 edycja Hetmańskiego Konkursu Nauk Społecznych – zgłoszenia do 1 marca.

W połowie miesiąca rozpoczniemy ferie i oby wszystko układało się pomyślnie. Jak bowiem powiedział Haruki Murakami, japoński pisarz i tłumacz literatury amerykańskiej –  „Nie wiadomo, co będzie dalej. Bo na tym świecie kierunek wiatru może się zmienić w każdej chwili”.