SPOTKANIE 35 mm historii

W piątek, 24 lutego, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „35 mm historii”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć oparty na faktach, pełen optymizmu, oscarowy film „Green book” w reżyserii Petera Farrellego.

Ekranizacja opowiadała historię pianisty Dona Shirleya oraz jego kierowcy i ochroniarza Tony’ego i podejmowała temat segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. W „Green Book” podróż przebyta po południu Ameryki, dała postaciom okazję, by przewartościować dotychczasowe życie, zrewidować poglądy, nawiązać wartościowe relacje.  Słowem, stać się lepszym człowiekiem. A co obejrzenie filmu dało naszym uczniom. Dla uczestników spotkania ekranizacja stała się wspaniałą lekcją na temat skutków nietolerancji, szkodliwych stereotypów, ale również potrzeby zaakceptowania własnych korzeni .

Po projekcji wszyscy obecni zgodnie stwierdzili, że film „Green book”  jest godny polecenia a dzięki obejrzeniu opartej na faktach opowieści o nietuzinkowej przyjaźni wszyscy uczestnicy wyszli ze szkoły  z uśmiechem od ucha do ucha oraz w głębokim przeświadczeniu, że choć otacza nas rzeczywistość, która nie zawsze jest łatwa i radosna, nie zawsze jest pogodna i szczęśliwa, to jednak świat nie jest taki zły. Cytując słowa polskiej piosenkarki „Niech no tylko zakwitną jabłonie…” MS