Spotkania z psychologiem

W tym tygodniu w „Hetmanie” odbywają się kolejne spotkania z panią psycholog Agatą Kwarciany. Tym razem uczniowie mieli okazję zapoznać się z tematem psychopatologii, dziedziny opisującej nietypowe i nieprawidłowe zjawiska psychiczne. W szczególności mogli przyjrzeć się czynnikom wpływającym na występowanie danych zaburzeń i chorób, zarówno o podłożu biologicznym, jak płeć i uwarunkowania genetyczne, ale również o podłożu społeczno-kulturowym, jak relacje rodzinne, krytyka czy obawa przed porażką. Zaskakujące okazały się, m.in przykłady adoptowanej młodzieży chorującej mimo wychowywania w dobrej atmosferze rodzinnej, jak i szkolnej oraz młodzieży początkowo w pełni zdrowej, poddającej się chorobie przez bliski kontakt z mającą zaburzenia rodziną.

Uczniowie przekonali się również o tym, że zaburzenia nie dotykają jedynie rodzin ubogich, przyzwyczajonych do krytyki i kontroli ze strony społeczeństwa, ale również rodzin o dużych dochodach, sprawiających wrażenie poprawnie funkcjonujących. Wysoka pozycja społeczna rodziców i strach przed naruszeniem ich prywatności przez innych sprawiają, że droga do potrzebujących pomocy dzieci jest utrudniona, przez co ich potrzeby emocjonalne nie są zaspokajane. Należy więc pamiętać, by w ocenie stanu psychicznego nie sugerować się powierzchownymi obserwacjami.

Oprócz warunków sprzyjających występowaniu zaburzeń psychicznych, uczniowie poznali również konkretne, powszechnie znane zaburzenie – schizofrenię i jej rodzaje, objawiające się w różny sposób: nadmierną paranoją, wesołością lub nawet ciągłym pozostawaniem w bezruchu. Dzięki zrozumieniu podłoża tego zjawiska przekonali się również, że osób chorych psychicznie nie należy się obawiać czy lekceważyć, lecz starać się zrozumieć ich problem.

Przewijająca się podczas spotkania główna myśl dotyczyła plastyczności psychiki młodzieży i częstych zmian poglądów, jakich doświadczają młodzi ludzie. Pełne wykształcenie osobowości szacuje się na ok. 24 rok życia, co tłumaczy niepewność dotyczącą, m.in tożsamości płciowej czy seksualnej w wieku nastoletnim. Nie należy jednak zaniedbywać problemów i towarzyszących nam wątpliwości, lecz przyjmować je jednocześnie z powagą i rezerwą, odkrywając swoje prawdziwe „ja”.

Dla zainteresowanych psychologią przedstawiamy polecane przez panią Kwarciany pozycje dotyczące różnych ciekawych przypadków:

  1. „Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata” – Ann Rule
  2. „Psychopaci są wśród nas” – Robert D. Hare
  3. „Anioły jedzą 3 razy dziennie. 147 dni w psychiatryku.” – Grażyna Jagielska
  4. „Uratuj mnie: o złym życiu i dobrym psychoterapeucie.” – Rachel Reiland
  5. „Mama kazała mi chorować” – Julie Gregory
  6. „Lot nad kukułczym gniazdem” – Ken Kesey. Na podstawie książki powstał również film, a postać siostry Ratched, głównej bohaterki, pojawia się w serialu Netflixa pt. „Ratched”, również pokazującym realia szpitali psychiatrycznych lat 50. ubiegłego wieku.

(AF, NP 2c)