Roksana i Milena finalistkami LIII OLiJP

W dniach 20-22 kwietnia w Konstancinie i w Warszawie odbyły się zawody centralne LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, podczas których tytuły finalistek wywalczyły Roksana Dziura z klasy II b i Milena Masak z klasy III a.

Dziewczyny mają już zdaną maturę z języka polskiego na 100% w trzech jej częściach (egzamin pisemny na poziomach podstawowym i rozszerzonym oraz egzamin ustny). Gratulujemy uzyskanych wyników!

Zawody centralne OLiJP tradycyjnie odbywają się najpierw w Konstancinie. Tu wszyscy zakwalifikowani uczestnicy zdają egzamin pisemny, który polega na przygotowaniu rozprawki /eseju/ lub interpretacji porównawczej wierszy na jeden z podanych tematów. Z tej części zawodów uczniowie muszą uzyskać min. 10 pkt na 30 pkt, by otrzymać tytuł finalisty. Dla tych, których prace recenzenci ocenili na 20 i powyżej punktów są dopuszczani do części ustnej olimpiady, a ta odbywa się już w Warszawie w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Roksana i Milenka wybrały do rozwinięcia ten sam temat: „Dzieło sztuki jest owocem twórczego wyboru wartości (…) Każde dzieło ma swój etos, podobnie jak każdy artysta ma swoją wrażliwość na wartości (…) Dzieło sztuki promieniuje przesłaniem” (J. Tischner, „Etyka solidarności”). Na przykładzie wybranych utworów dawnych i współczesnych pokaż, jak stają się one nośnikami wartości. Czy stosunek do wartości i sposób ich uobecniania w utworze ulegają zmianie w różnych epokach literackich? Uczennice uzyskały bardzo wysokie wyniki po części pisemnej, stąd doczekały się wyjątkowego wyróżnienia – obrony wybranych przez siebie tematów przed komisjami składającymi się z wybitnych polskich naukowców. Roksanę spotkał zaszczyt rozmowy m.in. z prof. dr hab. Teresą Kostkiewiczową, a w komisji przepytującej Milenę znalazła się m.in. prof. dr hab. Ewa Paczoska. Przed profesorskim gremium obie zaprezentowały się bardzo dobrze, uzyskując bardzo wysokie noty! Niewiele zabrakło obu uczennicom do tytułu laureata.

OLiJP to fantastyczna przygoda intelektualna, szansa konfrontowania swojej wiedzy i umiejętności przed najwybitniejszymi przedstawicielami polskiej humanistyki. Jest to też czas na zawiązywanie ciekawych znajomości i przyjaźni z rówieśnikami z całej Polski. Oczywiście intensywnej pracy naukowej towarzyszy także ciekawa oferta spotkań i wycieczek. W tym roku olimpijczycy wspólnie oglądali film, odbyli spacer po Konstancinie z dr. Tomaszem Malowańcem, m.in. byli z wizytą w muzeum Żeromskiego. Do niewątpliwych atrakcji należało spotkanie z prof. Krzysztofem Mrowcewiczem i opowieści autora o jego najnowszej książce „Burza i zwierciadło”.

O tym, czy był to czas dobrze wykorzystany, opowiedzą Wam same. Koniecznie zapytajcie je o to. Coś mi się wydaje, że powiedzą Wam, że „dobrze myśli się literaturą” i cudownie się o niej opowiada.