Relacja z Dnia Otwartego w „Hetmanie”

Tydzień temu, 27 kwietnia, odbył się Dzień Otwarty w „Hetmanie”.

Otworzyliśmy wówczas drzwi naszej szkoły dla uczniów szkół podstawowych i przedstawiliśmy im „Energię w Hetmanie”. Z racji jednak różnych okoliczności losu na szczegółową relację przyszedł czas dopiero teraz.

Ósmoklasiści, którzy zawitali do naszej szkoły (w dwóch turach), zostali serdecznie powitani przez pana Dyrektora Pawła Dobrowolskiego, a następnie podzieleni na grupy i powierzeni opiece hetmańskich przewodników. Ci, którzy znaleźli się w pracowni fizycznej, mieli możliwość poznania zasad działania różnych silników. Przekonali się także, jaki wpływ mają kolory na oddawanie i pochłanianie ciepła, oraz nauczyli się wytwarzać energię za pomocą różnicy temperatur. Opiekunami tych pokazów byli: Pan Marek Kierzkowski i Pan Krzysztof Wolski.

Pod kierunkiem Pana Krzysztofa Wolskiego uczennice klasy rozszerzającej  biologię i chemię zaprezentowały różne ciekawe zjawiska z zakresu biologii, m.in. sposoby, którymi organizmy żywe pozyskują i wykorzystują energię. Odwiedzający mogli poznać zjawisko entropii przy pomocy składania puzzli, przeprowadzając reakcje chemiczne stawonoga, odkryć sposób na przeżycie ślimaków bez serca i wiele więcej różnych ciekawostek.

W sali geograficznej, na zafascynowanych tą dziedziną nauki, czekały pokazy związane z wykorzystywaniem odnawialnego źródła energii – wody – do produkcji prądu. Główną atrakcją prezentacji była demonstracja działania studni artezyjskiej, która obrazuje, w jaki sposób mieszkańcy pustynnych, gorących i suchych obszarów pozyskują wodę. A wszystko to pod czułą opieką Pani Urszuli Żak.

Uczniowie grupy biologiczno-chemicznej natomiast w sali nr 28, pod opieką Pani Anny Kalinki,  przedstawili spektakularne doświadczenia: wybuchy, zimne ognie czy lokomotywę buchającą czystym tlenem.

W „katedrze” 25 przybyłe osoby mogły zapoznać się z ideą ekonomii, jej fundamentami oraz dowiedzieć się, jak zamienić swoją wiedzę w konkretne korzyści. Hetmańscy ekonomiści, których opiekunem jest Pan Grzegorz Kobylski, skupili się na przedstawieniu tajników inwestycji alternatywnych i udowodnili, że można połączyć hobby z zarabianiem pieniędzy.

Na poddaszu natomiast nasi goście mogli przyjrzeć się z bliska pracy dwóch współdzielących tę przestrzeń grup – Hetmaniak TV i Koła Fotograficznego. Pierwsza z nich, pod okiem Pani Anny Niedźwiedź, opowiedziała o swojej dotychczasowej działalności, różnorodności osób zajmujących się szkolną telewizją i ich zaangażowaniu. Z kolei Pan Adam Kunysz oraz jego podopieczni zaprezentowali sprzęt fotograficzny i studio oraz opowiedzieli o tym, jak podczas zajęć doskonalą swoje umiejętności z zakresu fotografii.

Podczas Dnia Otwartego w „Hetmanie” można było też zapoznać się działalnością Szkolnego Koła Modelarskiego. Odwiedzający naszą szkołę dowiedzieli się dużo o procesie powstawania wszelkiego rodzaju modeli – zarówno tych plastikowych, jak i kartonowych. Mogli również obejrzeć walki w trzech różnych grach planszowych przy użyciu wykonanych przez szkolną modelarnię figurek i miniatur wojskowych. Były to kolejno: XVII-wieczne walki Rzeczpospolitej w systemie „Ogniem i Mieczem”, rekonstrukcja bitwy pod Kockiem w systemie „Wrzesień 1939” oraz walki w Normandii z 1944 roku w systemie „Flames of War”. Ponadto goście zobaczyli ekscytujące potyczki szachowe. W przygotowaniu tego niezwykłego spotkania ze sztuką, historią i strategią brali udział entuzjaści modelarstwa pod przewodnictwem nauczyciela historii Pana Tomasza Ciacha.

Członkinie Koła Młodych Historyków Sztuki przedstawiły z kolei temat biomechaniki w sztuce oraz jej wpływ na jakość artystycznego progresu, począwszy od klasycznej Grecji, po współczesne sekwencje animacji ciała ludzkiego i rozstrzygnięcia aspektu dynamicznego. Anatomię aparatu ruchowego, układu kostnego i stawów, przybliżył opiekun koła Pan Przemek Zamojski.

Odwiedzających nas ósmoklasistów chcieliśmy zachęcić do przyłączenia się do Klubu Żeglarskiego, który prężnie działa pod czujnym okiem Pana Leszka Horoszki. Pokazaliśmy, że w „Hetmanie” istnieje możliwość rozwijania nawet nietypowych pasji, można zrobić patent żeglarski, wypożyczyć szkolną łódkę nad jeziorem lub popłynąć w rejs po Bałtyku.

Podczas Dnia Otwartego Sejmik Uczniowski starał się pokazać przybyłym gościom, że w „Hetmanie” nie tylko się uczymy, ale również umilamy czas uczniom poprzez organizację dni tematycznych takich jak: dzień czekolady, herbaty i herbatnika czy galaretki owocowej. Przygotowujemy również krótkie quizy i konkursy z nagrodami. Prężnie działający SU to niewątpliwa zasługa Pani Magdaleny Ciach.

Nasi wolontariusze, biorący udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Praktycznej „Zwolnieni z Teorii”, podzielili się swoim doświadczeniem z realizacji projektów społecznych. W tegorocznej edycji realizowane są następujące przedsięwzięcia: projekt „Wczoraj i Dziś” łączący pokolenia,  Akceptunek”, zachęcający do wspólnych działań pomocowych oraz promujący zwiedzanie naszego rejonu projekt #PoznajMYPodkarpackie. Młodzież zaangażowaną w działania społeczne w ich realizacji wspiera Pani Renata Dąbrowska.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyszli na nasz Dzień Otwarty. Do zobaczenia w „Hetmanie” na szkolnych korytarzach!

Dzień Otwarty na sportowo