Październik 2020 r. minął prawie planowo.

Październik 2020 r. minął prawie planowo. „Prawie” co prawda czyni różnicę, ale przynajmniej do połowy szło tak, jak zaplanowano w hetmańskim kalendarzu.
1 – 11 października

Dzięki sejmikowym wolontariuszom można było 2 października posmakować różnorodnych kaw, mielonych, sypanych, liofilizowanych, o boskich zapachach mięty, kardamonu, cynamonu… o smaku kruchego ciasteczka czy tiramisu. Smak, zapach, a najważniejszy dobry nastrój od samego rana, to znak, że, jak DZIEŃ KAWY dobrze się zaczął, to i dobrze się skończy.

Pierwszaki stanęły na wysokości zadania i pierwszorzędnie zaprezentowały swe talenty podczas tradycyjnych otrzęsin 5 października. Z tradycji to już tylko nazwa pozostała, gdyż wszystko inne było wielkim show, z wymyślnie przebranymi postaciami, ciekawymi układami choreograficznymi, błyskotliwymi pytaniami i szybkimi odpowiedziami, a już na pewno nie dało się pomylić Harrego Pottera z Jackiem Sparrowem czy bohaterami „Domu z papieru”.

Chłopcy doczekali się 8. października Turnieju Piłkarskiego z okazji Dnia Chłopaka, przekładanego z przyczyn pogodowych. A i tu, dzięki przychylności niebios, udało się szlachetnie porywalizować, zwłaszcza że do drużyny pierwszoklasistów dołączyły dziewczyny i one zdopingowały pozostałych!

Absolwenci często odwiedzali Szkołę. I ci, co już dawno skończyli studia, podjęli pracę, jak i ci, którzy są jeszcze w trakcie studenckich zmagań. A najtrudniej było się rozstać tym, co dopiero opuścili hetmańskie mury, zwłaszcza że większość wystartowała z nauką online na studiach.

12 – 18 października

Niezapomniany prof. Józef Salik stał się patronem Tarnobrzeskich Kortów Tenisowych oraz nowego szkolnego boiska i „siłowni pod chmurką”. A jego sportowy duch ciągle krąży wśród hetmańskiej braci i pilnuje, by nie przynoszono „kwitów” od zielarzy i innych szamanów!

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej ubawiła tych, którzy mogli w niej uczestniczyć (uczniowie klas 2 i 3 po gimnazjum oraz pracownicy Szkoły). Życzliwe słowa płynęły ze sceny we wszystkie strony – do nagrodzonych pracowników i uczniów, występujących artystów. Wspólnej radości nigdy nie dość, gdy mamy, co razem solidarnie świętować. A nawet jeśli ta nauka online wygląda tak, jak przedstawili nasi adepci, to Dyrektor może nagród nie odbierze :)?

19 – 30 października

Według oficjalnych informacji ze stron rządowych po raz pierwszy zachorowanie na SARS-CoV-2 w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 roku. Po 215 dniach, czyli siedmiu miesiącach – dokładnie 4 października – liczba zachorowań przekroczyła 100 tysięcy. Kolejne 100 tysięcy zakażeń potwierdziło się już w ciągu następnych 17 dni – 21 października. Trzecie 100 tysięcy nowych infekcji potwierdzono po 8 kolejnych dniach, między 22 a 29 października.

Od 19 października zaczęliśmy nauczanie hybrydowe, z klasami pierwszymi uczącymi się zdalnie, a już od 26 bm. wszyscy jesteśmy poza murami „Hetmana”. Wśród nas są chorzy uczniowie i nauczyciele… ale życie i nauka toczą się dalej.

Dzień Gwiezdnych Wojen przyciągnął kilkunastu amatorów gwiezdnej sagi, ale nie miało to rozmachu jak w poprzednich latach. Umknęła też Szkolna Noc Filmowa (29.10). Zachęceni jednak przez organizatorki sami mogliśmy obejrzeć „Nietykalnych” czy „Pana od muzyki” – filmy dające do myślenia, zwłaszcza w tych niepewnych czasach. Ale wyszły też nowe inicjatywy „Ekowyzwanie” czy akcja herbertowska „Podaruj wiersz” – trochę poświęconego czasu, trochę wysiłku przy ręcznym przepisywaniu, a ile radości z otrzymanych słów:

„Cóż ja z tobą czułości w końcu począć mam
Czułości do kamieni do ptaków i ludzi
Powinnaś spać we wnętrzu dłoni na dnie oka tam
Twoje miejsce niech cię nikt nie budzi

Psujesz wszystko zmieniasz na opak
Streszczasz tragedię na romans kuchenny
Idei lot wysokopienny
Zmieniasz w stękania eksklamacje szlochy

Opisać to jest zabić bo przecież twoja rola
Siedzieć w ciemności pustej chłodnej sali
Samotnie siedzieć gdy rozum spokojnie gwarzy
W oku marmurów mgła i krople toczą się po twarzy”.

Listopad zaczynamy, nie idąc na cmentarze. Ale ci, którzy odeszli, zawsze są wśród nas!