Paulina Orlińska zwycięzcą eliminacji okręgowych XLVIII Olimpiady Historycznej!!!

W dniach 15 i 29 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyły się zawody okręgowe tegorocznej edycji Olimpiady Historycznej. Do etapu pisemnego przystąpiło 105 uczestników reprezentujących szkoły średnie Podkarpacia a do etapu ustnego zakwalifikowało się ich 47.

Miło nam poinformować, iż bezkonkurencyjnym zwycięzcą eliminacji z kompletem punktów 100 (oceny celujące z części pisemnej i ustnej), została uczennica klasy IIIg Paulina Orlińska (3 LO). Tym samym uzyskała awans do zawodów centralnych, które odbędą się tradycyjnie w Gdańsku. Paulina reprezentować będzie nasze województwo w specjalizacji Średniowiecza.

Uczennica napisała jedną z dwóch prac ocenionych tak wysoko. Tematem jej wypowiedzi była Charakterystyka i ocena stosunków polsko – krzyżackich na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i kulturowej w XIV i XV wieku. Odpowiedź ustna odnosiła się jak u wszystkich uczestników do pytań z epoki, całego zakresu historii i wybranych lektur.

Bardzo dobrze spisali się pozostali reprezentanci Hetmana, do etapu ustnego przeszło ich 7 z 8 biorących udział w etapie pisemnym. Zajęli oni kolejno miejsca: 7/9  Jan Kiełb (IIIa, średniowiecze,85p.), Jakub Tarkowski 10/14 (Ia, epoka nowożytna 80p.), Alicja Sierant i Hubert Gruca  15/21 (IIIe i IIIa średniowiecze 75p.) Alicja Paszko, Maksymilian Ciźla 22/27 (IIIa parlamentaryzm, historia XX wieku 70p.). Można więc rzec, iż w rywalizacji pucharowej skoków narciarskich znaleźli się wszyscy w  punktowanej 30;).

Gratulujemy wszystkim udanych zawodów! (GK)

Więcej na https://www.ur.edu.pl/kolegia/kolegium-nauk-humanistycznych/jednostki-naukowe/instytut-historii/olimpida-historyczna-/olimpiada-historyczna-dla-szkol-ponadpodstawowych/aktualnosci