Paulina Orlińska Laureatką XLVIII edycji Olimpiady Historycznej!!!

W minione dwa weekendy odbyły się eliminacje centralne Olimpiady Historycznej. Mamy wielką przyjemność poinformować, iż Paulina Orlińska uczennica III klasy czteroletniego LO naszego Hetmana zdobyła zaszczytny tytuł Laureatki tegorocznej XLVIII edycji Olimpiady Historycznej.

Wielkie słowa uznania dla uczennicy, która w maratonie egzaminacyjnym trwającym od czwartku do niedzieli zdobyła nie tylko ten tytuł ale równocześnie tytuł finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!!! Czasami więc trzeba było zdawać dwa egzaminy dziennie ale wysiłek został godnie wynagrodzony.

Eliminacje centralne OH składają się z trzech części. Najpierw uczniowie piszą pracę pisemną na temat zaproponowany przez Komitet Główny dla każdej z sześciu specjalizacji. Paulina reprezentowała epokę Średniowiecza, dlatego musiała opracować temat dotyczący Monarchii stanowej w Europie Środkowej. Następny egzamin dotyczył analizy źródeł, ta umiejętność młodych historyków sprawdzana jest wyłącznie na etapie centralnym olimpiady – źródła były związane z tematyką chrystianizacji ziem polskich we wczesnym Średniowieczu. I na koniec należało wykazać się wiedzą przed komisją wybitnych profesorów najlepszych polskich uczelni – odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania oraz zaprezentować się z znajomości przygotowanych 8 lektur.

Suma bardzo dobrych ocen zapewniła Paulinie tytuł Laureata – jeszcze raz wielkie gratulacje od całej społeczności Hetmana!!!

Teraz świąteczny odpoczynek a na horyzoncie nowe wyzwania czerwcowego finału najlepszych uczniów olimpiady Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Oby Warszawa była tak przyjazna jak Gdańsk! (GK)

 

Więcej na http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/aktualnosci