Paulina laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego

W miniony weekend odbyły się w Warszawie zmagania finałowe o tytuły Laureatów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego. Trzecie miejsce w Polsce wywalczyła Paulina Orlińska z klasy III g.

Tym samym potwierdziła swoje wybitne umiejętności historyczne. Dwa tytuły Laureata zdobyte w tym roku (drugi z Olimpiady Historycznej) zamknęły bardzo udane starty uczennicy  a także innych Hetmaniaków w tegorocznych olimpiadach.

Zawody centralne odbywały się w siedmiu konkurencjach i wymagały wszechstronnej wiedzy z historii  XVI – XVII wieku w zakresie: barwy i broni, eksponatu muzealnego, filmu, literatury, geografii militarnej, malarstwa i historii Warszawy. Wymagały także pracy przewodnika po jednym z obiektów historycznych miasta (Paulina prezentowała Zamek Glińskich).

Warto podkreślić, iż Paulina zwyciężyła w konkurencji z zakresu literatury (test wyboru z pytaniami zamkniętymi i otwartymi dotyczącymi piśmiennictwa polskiego XVI –XVII w. oraz literatury i poezji polskiej odnoszącej się tej epoki) oraz zajęła pierwsze miejsca Ex aequo w dziedzinie barwa i broń (test wyboru z pytaniami zamkniętymi i otwartymi dotyczącymi dziejów uzbrojenia (zaczepnego i ochronnego), symboliki państwowej i wojskowej, weksylologii XVI –XVII w.) oraz eksponat muzealny (prezentacja wybranego losowo eksponatu (nazwa, sposób wykonania –materiał(y), przeznaczenie, przez kogo i jak używany, datowanie).

W rywalizacji uczestniczyło 63 uczniów a tytuł Laureata zdobyła około połowa z nich.

Kończymy ten rok  z udanymi występami naszych uczniów w olimpiadach i mamy nadzieję iż w przyszłym roku wśród Was, drodzy uczniowie, znajdą się godni następcy tegorocznych finalistów i laureatów olimpiad. Korzystajcie z doświadczenia kolegów i może  już podczas letniego wypoczynku sięgnijcie po wartościową literaturę godną olimpijczyka. (GK)

Więcej informacji na:

https://olimpiadalosyzolnierza.pl/

– fb