Pasjonat historii lokalnej i języka polskiego

W minionym tygodniu, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego pt. Cudze chwalicie, swego nie znacie, zorganizowanego w ramach III edycji Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza.  Miło nam poinformować, iż pierwsze miejsce w tym konkursie, w kategorii szkół ponadpodstawowych, zdobył Nikodem Szala-Jagiełło, uczeń klas 1a.

Uroczystość wręczenia nagród  uświetnił swą obecnością Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta, znany m.in. z opracowania biografii ks. Józefa Tischnera i jego Myśli wyszukanych.  Wywiad z autorem poprowadziła przedstawicielka TDK, po nim można było otrzymać autograf p. Bonowicza, wpisany w jedną z jego publikacji.

Teraz natomiast zapraszam na wywiad z naszym młodym Hetmaniakiem – Nikodemem Szalą-Jagiełło.

MJ – Jakie są Twoje zainteresowania, Nikodemie?

NSz-J – Dość szerokie. Interesuję się głównie humanistyką, czyli historią, językiem polskim, ale też i geografią. W poprzedniej szkole zdobyłem tytuł laureata z geografii i historii w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty.

MJ – Skąd wybór naszej szkoły?

NSz-J – Miałem przyjemność brać udział w Hetmańskim Konkursie Nauk Społecznych, w którym zdobyłem 1 miejsce. Mam również znajomych, którzy chodzili do Hetmana, od nich więc wiedziałem, że tu mogę rozwinąć swoje zainteresowania.

MJ – I jak Ci to wychodzi?

NSz-J – Rozszerzam historię i język polski, i jak wszyscy j. angielski. Od klasy drugiej dojdzie mi jeszcze WOS. Wziąłem udział w Olimpiadzie Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, czekam na wyniki z etapu międzyszkolnego. Uczestniczyłem też w Olimpiadzie Mitologicznej. Napisałem esej pt. O rzeczach naszych na konkurs literacki, zainspirowany mottem Jachowicza. Cudze chwalicie, swego nie znacie – to zdanie pochodzi właśnie z wiersza „Wieś” autorstwa słynnego bajkopisarza. Ironią losu jest to, że niewielu mieszkańców naszej ziemi sandomierskiej wie, że ten cytat został wymyślony przez tego wybitnego dzikowskiego autora, choć współcześnie wielu Jachowicza kojarzy głównie z pewną tarnobrzeską szkołą, a sam wyżej wspomniany tekst z reklamą jednej oranżady. Niewątpliwie jednak temu cytatowi nie można odmówić ponadczasowej mądrości i pewnej uniwersalności.

MJ – Zwracasz więc szczególną uwagę na historię regionu?

NSz-J – Tak, w swoim eseju opisałem piękno i wyjątkowość Polski, a zwłaszcza naszych terenów. Naprawdę większe pojęcie o swoim regionie i swojej miejscowości mają tylko pasjonaci lokalnej historii; ogół mieszkańców może ją poznać tylko w ramach własnych poszukiwań (z własnej chęci) lub w czasie wydarzeń organizowanych przez lokalny samorząd. W większości szkół w ogóle nie wspomina się o historii lokalnej, co uważam za poważny błąd. Znajomość historii lokalnej może bowiem pozwolić łatwiej zrozumieć procesy zachodzące w historii Polski czy historii świata, poza tym historia dotycząca stricte zamieszkiwanych przez nas terenów jest ciekawsza dla laika. A więc podsumowując – zachęcam wszystkich czytelników, aby zapoznali się z kulturą swojej miejscowości, swojego regionu i swojego kraju. Mówiąc o innych kulturach, pamiętajmy o obfitości swojej własnej. Swoje znajmy i je chwalmy!

MJ – Wiem, że brałeś udział również w innych przedsięwzięciach. Możesz podzielić się swymi doświadczeniami?

NSz-J – W listopadzie, w telewizji wyemitowano odcinek programu Słownik polsko@polski. Jest to program poświęcony kulturze języka polskiego, w którym uczestniczy prof. Jan Miodek, rozmawiający o współczesnej polszczyźnie z widzami z całego świata. Zapytałem Profesora o znaczenie słowa „dyna” występującego w kolędzie Gore gwiazda Jezusowi oraz przyczynę stosowania formy „nastolatki” jako liczby mnogiej słowa „nastolatek”. Jeśli ktoś jest ciekawy odpowiedzi, zachęcam do obejrzenia 553odcinka , w którym wziąłem udział.

MJ – Jak pamiętam, interesuje Cię też dziennikarstwo.

NSz-J – W minionym miesiącu uczestniczyłem również w inicjatywach związanych ze wspomnianym już Festiwalem Stanisława Jachowicza. Brałem udział w warsztatach dziennikarskich, w ramach których najpierw nastąpiło spotkanie z Rafałem Nieckarzem, redaktorem naczelnym Tygodnika Nadwiślańskiego, który opowiedział o pracy dziennikarza, a potem uczestnicy tego spotkania złożyli wizytę w redakcji Tygodnika. W ramach warsztatów napisałem trzy teksty (o młodzieżowym słowie roku, historii lokalnej i teatrze radiowym w Baranowie Sandomierskim) do wydawanej w ramach warsztatów gazetki. Ma ona się wkrótce ukazać – zapraszam do jej przeczytania.

MJ – Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w dalszych przedsięwzięciach, które planujesz.

NSz-J – Również dziękuję.